Mavi tik alabilmek için 30 bin lira harcayan var
Mavi tik alabilmek için 30 bin lira harcayan var

18 Nisan 2021 Pazar   10:34

Mavi tik alabilmek için 30 bin lira harcayan var

Sanatçı sadece bir dijital parodi yapmıştı. Psikologlar bu durumu "Artık insanların onaylanma merkezleri yer değiştirdi. Sosyal medyada kazandıkları itibarlarını günlük hayatta da görmek için her yola başvurmaya hazırlar. Mavi tik insanları ele geçiriyor" diyerek yorumladı.

Yaşam son dönemde gerçekten de 'Etraf ne der' fikri etrafında kurulu, 'Ya mavi tiki neden yok derlerse' diyenleri duyuyorum. Varsın desinler! Instagram kendi vermiyorsa o tike 1 lira bile vermeyin. İnsanda benlik saygısı azaldıkça, her şey için başkalarının onayını alma gereği artar. Başkasının gözündeki yerimiz, bu kadar da önemli olmamalı.

Modern yaşamın en büyük stres kaynaklarından biri olarak değerlendirilen bu durum, bugün mavi tik yarın başka bir gündem maddesi. İşin özü mutlu olmakta, o yüzden onaylanmayı bu kadar da önemsememeli.Ne ilginçtir ki bir kişide özgüven eksikliği ne kadar büyükse, onay ihtiyacı o kadar fazlalaşıyor.

#reklam#

Bir sosyal deney, sosyal medyadaki onaylanmış hesap anlamına gelen mavi tikin insanların kişilik tanımlarını değiştirmeye başladığını ortaya koydu. ABD'de yapılan çalışmada, mavi tik çılgınlığının insanlara neler yaptırabileceği de bir nevi ortaya çıktı.

Twitter, Facebook, Instagram gibi dev sosyal platformlar 'onaylanmış hesaplar' için mavi tik özelliği sağlıyor. Daha çok ünlü isimlerin başvurduğu mavi tik, zamanla fenomenler, markalar derken 7'den 70'e herkese yayıldı hatta bunu alabilmek için ülkemizde 30 bin lira harcayanlar var.

Yanlış duymadınız! Mesele sadece onaylanmış gözükmek, mesajlarda üst sıralarda yer alma isteği, bir nevi ayrıcalıklı görünmek, hepsi bu! ABD'li sanatçı Danielle Baskın, 'Blue Check Homes' (Mavi Tikli Evler) isimli bir site kurdu. Bu site üzerinden mavi tikli hesap sahiplerinin konutlarının üzerine 'mavi tik' tabelasının 2 bin 999 dolara asılacağını söyledi. Yüzlerce kişi tabelayı almak için başvurdu. Oysa böyle bir hizmet yoktu.

Funda Karayel/SabahSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Mavi-tik-alabilmek-icin-30-bin-lira-harcayan-var/249265