Turkcell'in mesajlaşma uygulaması BiP’ten güvenlik tartışması yaratacak patent başvurusu
BiP’ten güvenlik tartışması yaratacak patent başvurusu

21 Ocak 2021 Perşembe   16:04

WhatsApp’ın tartışmalı gizlilik sözleşmesi güncellemesi, milyonlarca kullanıcı alternatif uygulamalara yönelmişti. Türkiye’de kişisel verilerin gizliliği endişesi ile WhatsApp’ı terk eden kullanıcıların bir kısmı, Turkcell merkezli mesajlaşma uygulaması BiP'i tercih etmişti.

UçankuşTv'nin aktardığına göre BiP'in ortaya çıkan yeni patent başvurusu, bu uygulama ile ilgili de kişisel verilerin gizliliği tartışmalarına yol açabilir. 

4 Kasım 2020 tarihli patent başvurusuna göre BiP, mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan kullanıcıların duygu durumunu belirleyerek müzik önerisinde bulunacak.

Turkcell’in 'Bir Müzik Öneri Sistemi' başlıklı söz konusu patent başvurusunda şu ifadeler yer alıyor:

"Bu buluş, kullanıcıların mobil cihazları üzerinde kullandıkları mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan doğal dil işleme ile duygu durumunun belirlenmesine ve belirlenen duygu durumuna göre kullanıcıya müzik önerisinde bulunulmasına imkan sağlayan bir sistem ile ilgilidir.”

Turkcell’in söz konusu patent başvurusu, şirketin yazışmaları açık bir şekilde analiz edebileceği gösteriyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Turkcell-in-mesajlasma-uygulamasi-BiP-ten-guvenlik-tartismasi-yaratacak-patent-basvurusu/245810