Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi kaçakçılığı operasyonu! Kod adı: Silici! 220 kişi gözaltına alındı
Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu! Kod adı: Silici

16 Ocak 2021 Cumartesi   12:05

 'Kod adı: Silici' ismi verilen operasyonda 220 kişi gözaltına alındı. Devlet yılda 3 milyar, 5 yılda 15 milyar TL zarara uğratıldı. İçişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin bir açıklama yayınlandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ve MASAK koordinesinde, İstanbul merkezli eş zamanlı 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik "Silici" kod adlı operasyon yapıldı. 608 milyon litre akaryakıt satış verisini otomasyon sistemlerinden silerek devleti 15 milyar zarara uğratan 220 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul merkezli 50 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik "Silici" kod adlı operasyon gerçekleştirildi.

Operasyon kapsamında yapılan çalışmalarda Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Gelir İdaresi(GİB) ve Vergi Denetim Kurulu (VDK) ile etkin bir işbirliği sağlandı. Yürütülen soruşturma kapsamında bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını zarara uğrattığı tespit edilen 220 şüpheli 50 ildeki eş zamanlı baskınlarda gözaltına alındı.

5 YILDA DEVLETİ 15 MİLYAR ZARARA UĞRATTILAR

#reklam#

170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması,1 istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon yazılım ve bağlı 1 şubesi olmak üzere toplam 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılımı ile yapılan aramalarda mali belgelere ve bilgisayarlara el konuldu.

Operasyon kapsamında arama ve gözaltına alma işlemleri devam ederken, akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği tespit edildi.

Silinen akaryakıtın güncel maddi değerinin yaklaşık 3,6 milyar lira olduğu ve MASAK raporuna göre devletin yıllık 3 milyar, 5 yıl içerisinde de 15 milyar lira zarara uğratıldığı belirlendi.

50 ilde gerçekleştirilen dev operasyonda aramaların devam ettiği, soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü öğrenildi.

Halit Turan/SabahSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/cumhuriyet-tarihinin-en-buyuk-vergi-kacakciligi-operasyonu-kod-adi-silici-220-kisi-gozaltina-alindi/245608