Dolar/TL ve euro/TL yeni haftaya yükselişle başladı
Dolar/TL ve euro/TL yeni haftaya yükselişle başladı

11 Ocak 2021 Pazartesi   08:32

Sabah saatlerin 8,93'e kadar çekilen euro, piyasaların açılışına doğru hızla 9,03 liranın üzerine çıktı. Dolar/TL'de benzer hareketle 7,41'ın üzerine çıktı.

Piyasalarda haftanın ilk günü yurt dışında önemli bir veri bulunmazken, yurt içinde işgücü istatistikleri ve ödemeler dengesi gibi iki önemli veri izlenecek. Ayrıca Kabine toplantısı da bugün takip edilecek bir diğer önemli gündem maddesi olacak.

Geçtiğimiz hafta son 5 ayın en düşük seviyelerini gören dolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı ve 7,40 seviyelerinin üzerine tırmandı. Euro/TL'de de artış söz konusu. Geçen hafta 9,02'nin üzerinde kapanan euro/TL, bu sabah saatlerinde 8,93'e kadar gerilemesinin ardından hızla yükselişe geçti ve 9 liranın üzerine çıktı.

Günün Ajandası

#reklam#

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıklayacak. Foreks'in 11 ekonomist ile düzenlenen anketinde cari işlemler medyan tahmini 3 milyar 557 milyon dolar, ortalama tahmini ise 2 milyar 659 milyon dolar açık oldu.

Ekonomistler, 2020 yılında toplam 37 milyar dolar açık bekliyor. İşsizlik verisi diğer takip edilecek veri olacak. Bir önceki ay %12,7 olarak açıklanan işsizlik oranını işten çıkarma yasağı nedeniyle bir miktar daha gerileyebileceği belirtiliyor. Sosyal Politikalar Araştırma Merkezi (SPM), Ekim 2020 döneminde işsizlik oranının 0,2 puan azalarak yüzde 12,5’e ineceğini tahmin etti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Dolar-TL-ve-euro-TL-yeni-haftaya-yukselisle-basladi/245378