Hangi şirkete ne kadar teşvik verildi?
Hangi şirkete ne kadar teşvik verildi?

24 Aralık 2020 Perşembe   15:09

Bakanlığın, Kasım 2020 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Teşvik listesinde belediyeler de yer alıyor. En dikkat çekenlerden biri ise 375 milyon TL Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Belediyenin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne belediye hizmetleri başlığı altında KDV istisnası tanındı. 

FERRERO FINDIK’A YENİ TESİS İÇİN 667 MİLYON TL

Yabancı sermaye olarak teşvik alan şirketler arasında ise İtalyan Ferrero dikkat çekti. 2014’te Oltan Fındık adlı şirketi satın alarak fındık piyasasında en büyük oyuncu olan İtalyan Ferrero Fındık’a da Düzce’de kuracağı yeni tesis için teşvik verildi.

#reklam#

667 milyon TL olarak belirlenen teşvikler şirket Gümrük Vergisi muafiyeti ve KDV istisnası aldı. Öte yandan, yabacı sermaye olarak kayıtlarda yer alan Son Yüksel Fındık Gıda Sanayi ve Limited Şirketi de Düzce’de kuracağı yeni tesis için 108 milyon TL teşvik aldı.

ASELSAN’A 229 MİLYON TL TEŞVİK VERİLDİ

Teşvik listesinde dikkat çeken başka bir şirket ise Aselsan oldu. İtalyan şirkete verilen teşvikin yarısı kadarı ise Aselsan’a verildi. Şirkete yüzde 70 vergi indirimi, KDV istisnası, faiz desteği ve Gümrük Vergisi muafiyeti tanındı. Şirketin aldığı teşvikin büyüklüğü ise 229 milyon 110 bin TL oldu.

LC WAİKİKİ’YE AKSARAY’DAKİ YATIRIM İÇİN 3,65 MİLYAR TL

Teşvik listesinde LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş de yer aldı. Şirket Aksaray'da 3,65 milyar TL yatırım için teşvik belgesi aldı. Tekstil firmasına 480 bin palet/yıl lojistik hizmet komple yeni yatırımı için teşvik belgesi verildi. Yatırım için 175,3 milyon TL ithal makine ve teçhizat kullanımı,4 bin 500 kişilik istihdam öngörüldü. LC Waikiki Eylül ayında Aksaray'da 522 bin metrekarelik parselin çtahsisi için sözleşme imzalamış ve temelin 2021’de atılacağı açıklanmıştı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Hangi-sirkete-ne-kadar-tesvik-verildi/244704