Faik Öztrak: 2 Milyon kişi işini kaybetti
Faik Öztrak: 2 Milyon kişi işini kaybetti

12 Ekim 2020 Pazartesi   20:19

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Azerbaycan ile Ermenistan arasında ilan edilen ateşkese de değinen Öztrak, şunları söyledi;

*Ateşkes masasını Rusya kurdu. Rusya ateşkes masasını kuran taraf olarak bölgedeki imajını bir kez daha kuvvetlendirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bile ateşkese uyulmasını istemek için Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmek zorunda kaldı.

*Bu vesileyle saray hükümetine soruyoruz: masayı kuran arabulucu ülkeler arasında neden biz yoktuk? Hani Türkiye hem masada hem sahada Azerbaycan'ın yanında olacaktı?

*Ermenistan yönetimi her zaman yaptığı gibi yine ateşkesi tanımadı. Sivillere yönelik saldırılarını sürdürdü. Sivil kardeşlerimize dönük bu devlet terörünü asla kabul edemeyiz.

#reklam#

*Masayı kuran, ‘bölgede Rusya'dan habersiz kuş uçamaz' mesajını vermek isteyen, dolayısıyla bu ateşkesin bir anlamda garantörü olan Rusya bu saldırıları neden önlemedi?

“KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP olarak sivil yerleşim yerlerine saldırarak insanlık suçu işleyen Ermenistan yönetimini bir kez daha kınadıklarını ve lanetlediklerini belirten Öztrak, “Kardeşlerimizin acısı bizim de acımızdır. Azerbaycan toprağı olan Karabağ'da Ermeni yönetiminin işgali son bulmadan Kafkasya coğrafyası huzur bulmayacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“YANGINI ÇIKARANLAR BİR AN EVVEL TESPİT EDİLMELİ”

Hatay'da meydana gelen ve yerleşim yerlerine de sıçrayan yangına ilişkin açıklamalarda bulunan Öztrak, şunları söyledi;

*Hatay'ın farklı bölgelerinde yaşanan orman yangınları hepimizin yüreklerini dağladı. Ciğerlerimiz kavruldu. Sadece çığlıkları duyulmayan o güzelim ağaçlar yanmadı. Kaplumbağasından kuşuna pek çok canlı da kavrulup yaşamını yitirdi.

*Yangın yerleşim yerlerinde hasarlar verdi. O güzelim ormanlarımızla beraber geleceğimiz de yandı. Tek bir ağaç yakan, tek bir canlının yaşamına kast eden bizden değildir. Bu arada bölücü terör örgütünün yangının sorumluluğunu üstlenme çabası dikkatle izlenmelidir.

#reklam#

*Bu yangın üzerinden yapılacak bölücü propagandaya ya da bunun üzerinden kurulacak tuzaklara asla izin verilmemelidir. Bunun için yangını çıkaranların bir an evvel tespit edilmesi, adalet önüne çıkarılması, olan bitenin tüm boyutlarıyla aydınlanması ve hiçbir şeyin karanlıkta kalmaması büyük önem taşımaktadır. Bunu ilgililerden bekliyoruz.

“BÖYLE BİR DURUMLA DAHA ÖNCEKİ KRİZLERDE HİÇ KARŞILAŞMAMIŞTIK”

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını kapsayan ‘Temmuz Ayı İş Gücü ve İstihdam Verileri'ni bugün açıkladığını ifade eden Öztrak, şöyle konuştu;

*Temmuz'da 31 milyon 135 bin yurttaşımız iş hayatının dışında kalmış, iş gücünün dışında kalmış. Buna karşın iş gücüne katılan nüfusumuz da 31 milyon 491 bin kişi olmuş. Çalışma çağındaki nüfusumuz ortadan ikiye bölünmüş.

*Yarısı iş gücü piyasasının dışında; yarısı da iş gücü piyasasının içinde. Böyle bir durumla daha önceki krizlerde hiç karşılaşmamıştık.

*TÜİK'in makyajlı rakamlarına göre dahi son 1 yılda işini kaybeden yurttaşlarımızın sayısı 1 milyon 254 bini buluyor. Ucube rejimin iş başı yaptığından bu yana ise 2 milyon yurttaşımızın işini kaybettiği ortaya çıkıyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Faik-Oztrak-2-Milyon-kisi-isini-kaybetti/241482