Korona etkisi! İş seyahati azalacak
Korona etkisi! İş seyahati azalacak

31 Mayıs 2020 Pazar   08:36

TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı (Escarus), Türkiye dahil tüm ülkeleri derinden etkileyen Covid-19 salgınıyla ilgili kapsamlı bir rapor hazırlayarak, salgın sonrası toplumsal, ekonomik ve sosyal hayatın nasıl şekilleneceğine ilişkin öngörülerde bulundu. İşte öne çıkan başlıklar:

- Gelişen şartlara hızla uyum sağlamak için teknolojinin önemi giderek artacak. Endüstri 4.0, karanlık fabrikalar ve nesnelerin interneti gibi kavramlar daha çok tartışılacak.

- Uzaktan çalışma, esnek çalışma, iş amaçlı seyahatlerin azaltılması ve sürdürülebilirlik hassasiyetlerinin yükselmesi gibi salgın sürecinde öne çıkan tutumlar kalıcı hale gelecek.

EĞİTİM VE GELİR

#reklam#

- Salgınla popüler olan uzaktan eğitim modeli artarak ve yaygınlaşarak uygulanmaya devam edecek. Güçlü internet bağlantısı ve yeterli donanımı olmayan öğrencilerin yaşadığı sorunlar küresel gelir adaleti tartışmalarının baş köşesinde yer alacak.

- Ulus-devletlerin ekonomide daha belirgin bir rol oynadığı ve önceliklendirmede yönlendirici bir rol oynadığı görülecek. Küreselleşme çoklu bir niteliğe doğru ve bölgesel dinamikleri de dikkate alan yeni bir forma evrilecek.

- Dünyada demokrasiden uzaklaşma yönünde güçlü bir eğilim gözlenmeyecek, bu yönde endişeye neden olan uygulamaların geçici olduğu anlaşılacak.

ATIK SORUNU ARTTI

Ayrıca salgının çevreye olan etkisine geniş bir şekilde yer verilen raporda, bu süreçte tercih edilen tek kullanımlık ürünlerin, salgından önce kullanılan muadillerine göre çok daha sık ve daha fazla atık oluşturduğu belirtiliyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Korona-etkisi-Is-seyahati-azalacak/236079