Ethem Sancak ilk kez açıkladı: Tank palet'te kiralama var, kira yok
Ethem Sancak ilk kez açıkladı: Kiralama var, kira yok

17 Aralık 2019 Salı   07:46

Tank palet fabrikası tartışmalarının odağındaki isim BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak canlı yayında soruları yanıtladı. Erdoğan ile Siirt seçimlerinde tanıştığını söyleyen Sancak, AK Parti döneminde zenginleşen değil fakirleşen işadamlarından olduğunu söyledi.

Sancak’ın açıklamaları şöyle:

BMC’yi almaya karar verdiğimde kardeşlerim bana “sana ortak olmuyoruz” dediler. Üç büyük devletin Fransa, İngiltere ve Almanya’nın büyükelçileri benden randevu alarak kapımı çaldılar. Biraz da gururlandım. “Bizimle ortak olur musunuz” dediler. Ben de onlara “Bizim batıya düşmanlığımız yok” dedim. “Memnuniyetle ben sizinle ortak olurum ama ilk şart ortaklıkta yapacağınız bütün yatırımların merkezi Türkiye’de olacak. İkinci olarak üreteceğimiz ürünleri Türkiye’nin müsaadesinde istediğimiz yere satacağız ve istediğimiz yerde kullanacağız” dedim. Fakat bir daha kapımı çalmadılar. O sırada doğu tarafından da teklifler geldi. Suudi Arabistan’dan da teklif geldi, siyasi çizgileriyle çatışacağımı düşündüğüm için reddettim. O arada Katar’ın askeri ateşesi geldi. Dedim ki “Sizinle ittifaka girdik. Geçmişte de siz Osmanlı ile hep müttefik kaldınız. Bu işi sizinle yapalım. Allah size para vermiş, bizde de kaliteli insan var. Bu işi hızlandıralım” dedim. Dedi ki “bizde bürokrasi var, zaman alır”. Ben de Tayyip Bey’e gittim. “Siz Emir’i ararsanız bu iş hızlı çıkar” dedim.

Soru: BMC’yi almak için paranız yeterli miydi?

#reklam#

750 milyon dolara aldım, bende de o para vardı. Ayağa kaldırmak için 1 milyar dolara ihtiyaç vardı. O para yoktu bende.

Soru: Risk aldınız yani? O parayı bulamadıysanız?

Ben kendime güveniyordum, ilişkilerim vardı. Bir zamanlar Türkiye’nin sağlık sektöründe en büyük aktördüm. Kendime güvendiğim için bu arayışa girdim. Bizim ailede bundan fazla para vardı. Ben aynı zamanda ailenin lideriyim. Kardeşlerim emrim üzerine bu parayı verirler. Bizdeki ilişki budur.

Soru: Erdoğan’ın sizden BMC’yi satın almanızı istediğini söylemiştiniz?

Oraya geleceğim. Ben Tayyip Erdoğan’la Siirt seçimlerinde tanıştım. Daha önce Forbes’un en zengin listesindeydim. Ben AK Parti dönemi zengini değilim, AK Parti döneminde yoksullaşan bir iş adamıyım.

Soru: Tayyip Erdoğan’a hala aşık mısınız?

Tabii. Bu bayrağı salladığı sürece yanındayım. S400 almaktan vazgeçerse beni karşısında bulur.

ALTAY TANKININ SERİ ÜRETİMİ İHALESİ 

#reklam#

Ethem Sancak ihale sürecini anlatırken Altay tankının prototipini geliştiren Koç Holding’in de bu sırada tank palet fabrikasından yararlandığını söyledi. Programdaki gazetecilerden Deniz Zeyrek ise Koç Holding’e bunu sorduğunu, böyle bir kullanımın olmadığını söylediklerini iletti. Zeyrek, Koç Holding’den Altay tankının seri üretimi için yapılan ihalede sırasında da tank palet fabrikasını kullanabileceklerine dair bir bildirim yapılmadığının iletildiğini aktardı. Ethem Sancak bu sözler karşısında fabrikanın Koç Holding tarafından kullanıldığını iddiasını yineledi.

KATAR’IN ORTAKLIĞI HANGİ BOYUTTA?

“300 milyon dolar sermaye koydular. 1 milyar dolar da uzan vadeli kredi açtılar. Parasal olarak risk onların sırtında. BMC çoğunluk ortak, oylamada da çoğunluk bizim. Toplam ciromuz yarı yarıya sivil sektörle savunma sanayii arasında bölünüyor. Devletin izin verdiği 7 ülkeye zırhlı araç sattık. Üretimimizin yarısını kamu alıyor.”

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ SUÇLAMALARA YANIT VERDİ

Ethem Sancak’ın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu hedef alan sözleri sonrası CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç telefonla bağlanarak yanıt hakkını kullandı:

“Ethem Sancak süreci doğru anlatmıyor. 20 milyar dolarlık fabrikayı 50 milyon dolarlık yatırımla alıyorlar. O fabrikadaki bir bandın değeri 50 milyon dolardır. 13 yönetim kurulu üyesi var BMC’de. Katarlıların sayısı Sancak’ın söylediği gibi 1 kişi değil.”

#reklam#

Ethem Sancak’ın araya girmesi üzerine Özkoç ile Sancak arasında polemik yaşandı. Sancak, Özkoç’a birlikte canlı yayın yapmayı önerdi. Özkoç, “Sen benim muhatabım değilsin” yanıtı verdi. Özkoç, “Ethem Sancak gerçeklerin üzerini kapatamayacak. Tankların parasını ordu ödüyor, Sancak da bundan rant elde ediyor” dedi. Sancak “Bunların hepsi uydurma” yanıtı verdi.

Özkoç, tank palet fabrikasında çalışan işçilerin Ethem Sancak’ın söylediğinin aksine TSK’ya bağlı ASFAT A.Ş. tarafından ödendiğini öne sürdü. Sancak, “Biz ASFAT A.Ş.’ye ödüyoruz, onlar da işçilere ödüyorlar” yanıtı verdi.

TANK PALET FABRİKASININ DEĞERİ NE?

Ethem Sancak CHP’nin 30 milyar dolar iddiasının doğru olmadığını söyledi. Arkadaşlarının yaptığı değerlemede 500-600 milyon dolar gibi bir rakam bulduklarını ifade eden Sancak “Bana sorarsanız değeri 100-200 milyon doları bulmaz” dedi.

FABRİKA İÇİN KİRA ÖDEYECEK Mİ?

Ethem Sancak yatırım yapıp, fabrikayı tank üretimini A’dan Z’ye yapabilecek hale getireceklerini söyledi. Devletin kira istemediğini, benimle beraber yapacaksın dediğini ifade etti. Karasu’da yeni bir fabrika inşa eden Sancak, inşaat bitince oraya taşınıp taşınmayacakları sorusuna “O gün vereceğimiz bir karar” dedi.

BMC’DEKİ TÜRK ORTAĞI TALİP ÖZTÜRK KİM?

#reklam#

Ethem Sancak BMC’de eşit hisseye sahip olduğunu söylediği Talip Öztürk için “Rizeli bir işadamıdır. Kasımpaşa’da Erbakan ile çalışmıştır. 5 çay fabrikası var. Türkiye’de en iyi damper üreten şirketin sahibi. Güneysuludur. (Tayyip Bey’in akrabası mı?) Güneysu’da herkes herkesin akrabasıdır. Tayyip Bey bana önermedi. Ben gittim ortak arıyorum dedim. BMC’nin yarı hissesi onun.” dedi.

Ak Parti döneminde yoksullaştım”

Aydınlık gazetesinin kurucularından biri olduğunu ifade eden Sancak, “2001 yılında benim sahibi olduğum Hedef Ecza kurumlar vergisinde ilk 10’daydı. 25 bin kişi çalışıyordu. Forbes’un listesinde ilk 50’deydim” hatırlatmasında bulunarak şunları kaydetti:

Ben Tayyip Erdoğan’la Siirt seçimlerinde tanıştım. Ben Erdoğan’dan önce en zengin 50’deyken şu an ilk 500’e giremiyorum. Ben AK Parti dönemi zengini değilim, AK Parti döneminde yoksullaşan bir iş adamıyım.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ethem-Sancak-ilk-kez-acikladi-Tank-palet-te-kiralama-var-kira-yok/229077