Artık iş dünyası da tepki veriyor: Bu hesabın içinden çıkamıyoruz
Artık iş dünyası da tepki veriyor: İçinden çıkamıyoruz

3 Ekim 2019 Perşembe   08:13

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Yönetim Kurulu Başkanı (BUSİAD) Ergun Hadi Türkay, elektriğe yapılan yüzde 14.9 zammın, belirlenen hedeflere ulaşmak konusunda kendilerini daha da zorlayacağını söyledi.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Türkay, “Yılsonu enflasyonu yüzde 12 öngörülüyor. Gelecek yıldan itibaren de yüzde 5’lik büyüme hedefi var. İşsizlik yüzde 12’lerin altına çekilecek deniliyor. Ancak aradan saatler geçmişken elektriğe yüzde 14.9 zam geliyor. Bunu üretenler olarak telafi etmemiz, çok istememize rağmen kolay olmayacak” dedi. Sanayi kuruluşlarına yüzde 120 zam geldi! Doğalgaz zamlarının perde arkasında ne var?

Türkay, sanayicinin 3 temel maliyetine işaret ederek şunları söyledi:

“Hammadde fiyatını belirleyemiyoruz. Enerji maliyeti aldı başını gitti. Bir tek, işçilik maliyeti kaldı elimizde. O da zaten bulunması zor olan yetişmiş iş gücünün kaybına neden oluyor. Üretim giderek zorlaşıyor. Acil olarak sanayicinin enerji giderini düşürmenin yolu bulunmalı. Sanayiciler olarak tüm bu zorluklara rağmen elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” Bursalı sanayiciler doğalgaz ve elektrik zamlarından şikayetçi

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre Türkay, açıklanan ekonomik hedeflere ulaşmayı, en çok isteyenler arasında sanayicilerin olduğunu ancak hedeflere ulaşmak için yapılanların da buna uygun olması gerektiğini ifade etti.  Sanayiciler rahatsız! Bir ayda yüzde 32 zamlandı! Doğalgaz zammına sert tepki!

Türkay, son iki ayda elektrik ve doğal gaza yüzde 32 zam geldiğini hatırlatarak, “Enflasyon hedefi yüzde 12, enerji zammı yüzde 32. Bu hesabın içinden çıkamıyoruz. İşimiz kolay olmayacak” diye konuştu.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Artik-is-dunyasi-da-tepki-veriyor-Bu-hesabin-icinden-cikamiyoruz/225779