Mücevhercilerin 6 Milyar Dolarlık hedefi
Mücevhercilerin 6 Milyar Dolarlık hedefi

17 Eylül 2019 Salı   10:48

Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019 yılı Ağustos ayı mücevher ihracatı rakamlarını açıkladı. Buna göre Ağustos ayında 566 milyon 132 bin 950 dolar mücevher ihracatı gerçekleştiren Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019 yılının sekiz ayında toplam 2 milyar 732 milyon dolar ihracata imza atmış oldu.

“Türk mücevher sektörünün ihracat performansı çok iyi”

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, mücevher ihracatındaki 8 aylık tabloyu değerlendirerek şunları dile getirdi:

“Mücevher ihracatında bu yılki hedefimizin 2 milyar 800 milyon dolarını 8 ayda yakaladık. Geçen sene 4,4 milyon dolar ile ihracatta son zamanların rekorunu kırmıştık. Şu andaki göstergeler ise 4,4 milyar doları geçip, 1 yılda 6 milyar dolar hedefine doğru gittiğimizi gösteriyor. Birlik olarak mücevher ihracatını artırabilmek amacıyla hedef pazarları belirleyerek stratejik adımlarla hareket ediyoruz. Bu çerçevede hem büyük hacme sahip alıcı ülkelere roadshowlar düzenliyoruz hem de bu ülkelerdeki markaları Türkiye’de ağırlıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz roadshowlar, ticari heyet gezileri ve katıldığımız fuarlar, 8 aylık tabloyu ortaya çıkardı. Son 8 aylık ihracat performansına baktığımızda Türk mücevher sektörünün ihracat performansı çok iyi gözüküyor.”

“Büyük alıcıları İstanbul’a getirip ürünlerimizi tanıtacağız”

#reklam#

Ağustos ayında ABD, Meksika, Panama ve Güney Amerika’dan 150’ye yakın marka ile Miami’de bir araya gelerek gelecek 1 yılda bu bölgeye 1 milyar dolar ihracat hedefi belirlediklerini dile getiren Mustafa Kamar; “İhracatı arttırmak için çok farklı operasyonlara imza atmamız lazım” dedi ve ekledi:

“Standart hareketlerle, yani sadece fuarlarımızla yurt dışı firmalarını ziyaret ederek, ihracatımızı iki katına çıkarmamız imkânsız. İhracatımızı arttırmak için 1,5 yıldır çok farklı yollar izliyoruz. Bunlardan ilki B2B… B2B’nin şeklini değiştirdik; Artık yurt dışındaki alıcıları kendi ülkelerinde misafir ediyoruz. Gittiğimiz ülkelerde üçer gün boyunca büyük alıcılarla ilişki ve iletişim kuruyoruz. Örneğin, Eylül ayının hemen başında İtalya’nın Vicenza kentinde Türk mücevherlerini sergiledik. Yine Eylül ayı sonunda Orta Asyalı ülkelerle bir araya gelmek amacıyla Hong Kong’daki mücevher fuarına katılıyoruz. Ardından Moskova’da bulunacağız. Yılın son çeyreğini Ortadoğulu ve Afrikalı alıcılarla bir araya gelmek amacıyla Dubai’ye gerçekleştireceğimiz ticaret heyeti ile sonlandıracağız. Mücevher ihracatını artırarak ülke ekonomisine katma değer sağlamak adına var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede yurtdışına gerçekleştirdiğimiz geziler ve kurulan ikili ilişkilerle de gelecek 1 yılda toplam 6 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.”Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Mucevhercilerin-6-Milyar-Dolarlik-hedefi/225137