Pentagon: Türkiye'nin S-400 alımını tamamlaması NATO için felaket olur, Ankara'yı müttefikleriyle işbirliği yapamaz duruma getirebilir
Pentagon: Türkiye'nin S-400 alımını tamamlaması NATO için felaket olur

31 Mayıs 2019 Cuma   08:48

Sputnik'in aktardığına göre Washington’daki Atlantik Konseyi’nde konuşan Wheelbarger, “Bu anlaşmanın tamamlanması sadece F-35 programı için felaket olmayacak aynı zamanda Türkiye’nin NATO müttefikleriyle işbirliği yapamaz duruma getirebilir, ki bu ittifakın savunmasını sağlamak için anahtar öneme sahip” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın uluslararası güvenlikten sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili Kathryn Wheelbarger, Türkiye’nin S-400 alımının, Rusya’ya F-35 savaş uçağı hakkında bilgi toplama fırsatını vereceğini belirtti.

Wheelbarger, “Açık konuşalım, S-400, F-35 gibi uçakları düşürmek için geliştirilen bir Rus sistem. Elbette Rusya’nın bu uçak hakkında bilgi toplama fırsatından yararlanmayacağını düşünmek imkansız” dedi.

#reklam#

Wheelbarger, S-400 sisteminin Türkiye’ye teslimatının ABD için “büyük sorun” arz ettiğini de sözlerine ekledi.

Dün de ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımını tamamlaması durumunda, ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) yasasının öngördüğü yaptırımlara maruz kalabileceğini belirtmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400'lerle ilgili, anlaşmanın imzalandığını ve alımların bittiğini, ülkeye gelişinin Haziran'a yetişmeyebileceği açıklaması yapmıştı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Pentagon-Turkiye-nin-S-400-alimini-tamamlamasi-NATO-icin-felaket-olur-Ankara-yi-muttefikleriyle-isbirligi-yapamaz-duruma-getirebilir/221064