Yapı Kredi-Koçbank'a onay

Yapı Kredi-Koçbank'a onay

SPK, YAPI KREDİ BANKASI İLE KOÇBANK'IN DEVRALARAK BİRLEŞMESİNİ ONAYLADI.

Yapı Kredi-Koçbank'a onay
16px
24px
03.08.2006 22:32
ABONE OLgoogle

SPK'nın haftalık bültenine göre Kurul, hazırlanan duyuru metninin ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan (BDDK) alınacak izinin SPK'ya iletilmesi sonrasında onaylanmasını kararlaştırdı. Kurul, ayrıca Yapı Kredi A.Ş.'nin, esas sözleşmesinin 'Sermaye' başlıklı 8. maddesinin tadil tasarısına Banka talebi doğrultusunda verilmesini de karar bağladı.

SPK, Yapı Kredi Bankası A.Ş.'nin BDDK'dan alınacak izin yazısı hakkında Kurul'un ilgili tebliği çerçevesinde gerekli özel durum açıklamalarını yapması gerektiği ve duyuru metnini BDDK'dan alınacak izinin Kurul'a iletilmesini takiben onaylanacağı konusunda bilgilendirilmesine de kara verdi. SPK, Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 67'sine tekabül eden payların Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.'den Özbıyık ve Göknar aileleri tarafından devralınması nedeniyle ortaya çıkan çağrıda bulunma yükümlüğü konusunda alıcılar adına Mehmet Özbıyık tarafından yapılan muafiyet talebi başvurusunu da olumlu karşıladı.

Kurul, ENKA'nın alıcılara yapılan pay devri öncesi Enka grubuna dahil diğer gerçek ve tüzel kişilerden ve İMKB'den yaptığı şirket paylarının alım işlemi hakkında özel durum açıklamasında bulunmaması nedeniyle SPK'nın ilgili tebliği çerçevesinde uyum konusunda gerekli dikkat ve özeni göstermesi konusunda uyarılmasını ve Enka'dan pay alımları hakkında işlemin gerekçesini de belirtmek suretiyle gerekli özel durum açıklamasında bulunmasını istemeyi kararlaştırdı.

SPK, Yibitaş Kraft Torba Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Yönetim Kurulu üyeleri Hayri Yıldız, Seyhan Cengiz, Turhan Bilal Şahin, Abdurrahman Karamanlıoğlu ve Erdoğan Akdağ'ın SPK'nın ilgili tebliğine aykırı olarak gecikmeli özel durum açıklamasında bulunmaları nedeniyle uyarılmalarına ve bunun tekrarı halinde sorumlular hakkında sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde işlem yapılabileceği hususunda bilgilendirilmesine karar verdi. SPK ayrıca, Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin Beşiktaş/İstanbul'da 'Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Merkez Şubesi' unvanlı şube açmasına, İktisat Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 99.87'sine denk gelen payların Mohammed Abdel-Khaleq Mahommed'e devrine izin verdi.

Kurul, Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'nin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin sağlanması amacıyla 31 Aralık 2005 tarihli finansal tablolarının Kurul ilgili tebliğine uygun olarak yeniden düzenlenerek 11 Ağustos 2006 tarihi mesai bitimine kadar ilan edilmesi için İMKB ve SPK'ya gönderilmesi gerektiğini, aksi takdirde SPK'da mevcut bilgiler çerçevesinde söz konusu finansal tabloların İMKB Bülteninde yayınlanmak suretiyle kamuoyuna duyurulacağına karar verdi. SPK ayrıca, kamuya açıklanacak finansal tablolarda da gerekli düzeltmelerin yapılarak bu durumun kamuya açıklanmak üzere İMKB'ye ve kurula gönderilmesi gerektiğini, düzeltilmiş 31 Aralık 2005 tarihli finansal tabloların ivedilikle genel kurulun onayına sunulması gerektiğini şirkete bildirilmesini kararlaştırdı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde