'Yabancılar acele ediyor'

'Yabancılar acele ediyor'

FT, YTL'DEKİ DÜŞÜŞE İŞARET EDEREK, YABANCILARIN ÇIKMAK İÇİN ACELE ETTİĞİNİ..

'Yabancılar acele ediyor'
16px
24px
01.06.2006 13:03
ABONE OLgoogle

Gazeteler, "Yatırımcılar artık Türkiye’deki cari açığa dikkat ediyor" değerlendirmesine de yer verdi.

Yükselen piyasalarda yaşanan dalgalamalar ve Türkiye’deki son olumsuz gelişmeleri değerlendiren büyük İngiliz gazetelerinden Financial Times, Türk lirasının son üç yılın en düşük düzeyine indiğini belirterek şunları yazdı:
"Türk lirası da, dolara karşı gerileyerek üç yılın en düşük düzeyine indi ve yabancıların çıkışları sürerken Türk hisseleri ve tahvillerende belirgin bir düşüş oldu."

Daily Telegraph ise, "Yabancı yatırımcılar çıkmak için acele ederken Türk lirası mayıs başından beri yüzde 21 değer kaybetti. İstanbul borsası geriledi ve iki yıllık tahvil faizleri yüzde 17.15’e çıktı" diye yazdı.

Bu arada gazete, Goldman Sachs’ın Türkiye uzmanı Ahmet Akarlı’nın değerlendirmelerine de yer verdi. Akarlı, likiditenin bu biçimde kuruduğu bir dönemde çıkmanın çok zor olduğunu belirterek fonların risklerini yeterince hızlı azaltmadıkları için vadeli işlem yaptıklarını söyledi.

Akarlı, "Yatırımcılar, likidite bol olduğu sürece Türkiye’nin GSYİH’sının yüzde 7 düzeyinde bulunan cari işlemler açığına fazla dikkat etmiyorlardı. Şimdi ediyorlar" ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde