Vergide sorun yaşayanlara tavsiye

Vergide sorun yaşayanlara tavsiye

Kilci, vergi konusunda herhangi bir sorun yaşayan herkese kanun hükümlerinden faydalanmaları tavsiyesinde bulundu.

Vergide sorun yaşayanlara tavsiye
16px
24px
07.05.2011 23:34
ABONE OLgoogle

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, 2023 yılında vergi yükünün, bütçe açığının ve kayıt dışının azaldığı ekonomi vizyonu gördüklerini belirtti.

     Kilci, Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GESİAD) düzenlediği ''İş Dünyasının 2023 Vizyonu'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, 2023 vizyonuna hazırlanmak için yasal anlamda birçok ciddi yenilik yaptıklarını bildirdi.

     Türkiye'nin 2023 vizyonunu katkı sağlamak için yasal düzenlemeler yapıldığını, son olarak ''Torba Kanun'' olarak bilinen 6111 Sayılı Kanun ile ciddi fırsatlar oluşturulduğunu ifade eden Kilci, şunları söyledi:

     ''2023'de vergi yükünün, bütçe açığının ve kayıt dışının azaldığı bir ekonomi vizyonu görüyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle bu vizyona hazırlanıyoruz. 60 yıldır dokunulmayan uygulamaları değiştirdik. Risk analiz merkezi kurarak, hem mükellefler açısından, hem de KDV iadeleri açısından değerlendirmeler yapıyoruz. 2008 sonlarında ortaya çıkan küresel krizin de etkisiyle Torba Kanun olarak bilinen 6111 Sayılı Kanunu çıkardık. Bu kanun, kapsam ve mükellef sayısı bakımından Cumhuriyet tarihinin en büyük kanunudur. Bu kanun, mükelleflerin önünü açacak düzenlemeler getirdi. Kesinlikle af niteliği taşımayan bu kanuna göre, kesinleşmiş alacaklarda indirim söz konusu değil. Kanunun getirdiği uygulamalar sayesinde tahsilatımız arttı.''

     Kanuni düzenlemeler kapsamında, matrah artışı uygulaması ve taksitlendirme kolaylığı imkanları da getirildiğini anlatan Kilci, kanundan borçlu tüm vatandaşların faydalanmasını istediklerini, ancak şu ana kadar başvuru sayısının istedikleri seviyede olmadığını kaydetti.

     Kilci, vergi konusunda herhangi bir sorun yaşayan herkese kanun hükümlerinden faydalanmaları tavsiyesinde de bulundu.

     Rixos Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince de, iş adamı olarak 2023 vizyonuna hazırlanmak için izlediği yöntemleri anlattı.

     Türkiye'nin güçlü bir ülke ve dünyada söz sahibi olmasının güçlü ekonomiye bağlı olduğunu, güçlü ekonominin ise güçlü iş adamlarına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Tamince, bu bilinçle ülke ekonomisine katkı sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

     GESİAD Başkanı Hamdi Kınaş da, vizyonunu ortaya koyamayan ülkelerin, başka ülkelerin vizyonunun parçası olacağını belirterek, Türkiye'nin 2023 vizyonuna katkı sağlamak için gayret gösterdiklerini bildirdi.

     Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ve AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya'nın da katıldığı konferansın ardından, konuşmacılar Kilci ve Tamince'ye plaket verildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde