Vergi no'ları değişiyor

Vergi no'ları değişiyor

VERGİ NUMARALARI KALKIYOR. ARTIK KİMLİK NUMARALARI VERGİ NO'SU YERİNE GEÇECEK.

Vergi no'ları değişiyor
16px
24px
16.08.2006 10:25
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanlığı, bugüne kadar vergi kimlik numarası almış olan TC vatandaşlarının vergi kimlik numaralarıyla ile TC kimlik numaralarını eşleştirerek, vergi kimlik numaralarını 11 haneli rakamdan oluşan TC kimlik numarasına dönüştürdü. 1 Temmuz 2006 tarihinden itibaren de vergi dairelerinde fiilen TC kimlik numarası kullanılmaya başlandı.

Vergi kimlik numarası olarak TC kimlik numaralarının kullanılmasına ilişkin uygulama ise 1 Kasım 2006 tarihinden itibaren başlanacak. Ancak 1 Kasım 2006 tarihine kadar vergi kimlik numarası gereken işlemlerde vergi kimlik numarası aranmaya devam edilecek. Bu tür işlemlerde vergi kimlik numarasına ek olarak isteğe bağlı olarak ve vergi kimlik numarasına ek olarak TC kimlik numarası da kullanılabilecek.

Geçiş sürecinde olası problemlerin önlenmesi amacıyla, 1 Kasım 2006 ile 1 Ocak 2007 tarihleri arasında vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarasından herhangi birisiyle işlem yapılabilecek. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren ise tüm işlemlerde TC vatandaşı gerçek kişiler için vergi kimlik numarası olarak yalnızca TC kimlik numarası kullanılacak.

YABANCILAR

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ise TC kimlik numaraları olmadığı için vergi dairelerince kendilerine verilen on haneli rakamdan oluşan vergi kimlik numaralarını kullanmaya devam edecekler.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde