UNİCEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü İnci Haseki'nın kızı Azra Haseki ABD'de başarılı Türk mezunlar listesinde

UNİCEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü İnci Haseki'nın kızı Azra Haseki ABD'de başarılı Türk mezunlar listesinde

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü, İnci Haseki'nin kızı Azra Haseki, ABD'de en başarılı öğrenciler arasına girdi. Anne Haseki, sosyal medyada gururunu paylaştı.

UNİCEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü İnci Haseki'nın kızı Azra Haseki ABD'de başarılı Türk mezunlar listesinde
16px
24px
25.06.2024 12:00
ABONE OLgoogle

Edanur AKTÜRK AYKOL

Harvard University öğrencisi olan Azra Haseki, Kimya ve Biyomedikal Mühendisliği ortak derecesi ile yüksek onur derecesiyle mezun oldu.

“GURUR DUYUYORUM”

Anne İnci Haseki de sosyal medya hesabından kızının başarısından duyduğu gururu paylaştı. Azra Haseki’nin mezuniyet fotoğrafına, anne Haseki, “Kızımın Azra Haseki’nin en başarılı Türk mezunları arasında yer aldığını görmekten gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“EN BAŞARILI TÜRK MEZUNLARI ARASINDA YER ALMAKTAN ONUR DUYUYORUM”

Azra Haseki ise LinkedIn’den yaptığı paylaşımla başarısını böyle duyurdu:

Harvard University Kimya ve Biyomedikal Mühendisliği ortak derecesi ile yüksek onur derecesiyle mezun olduğumu duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Önümüzdeki sonbaharda Columbia University 'da hashtag#Biomedical Mühendisliği alanında doktora yaparak yolculuğuma devam edeceğim için heyecanlıyım! Sentetik Biyolojik Sistemler Laboratuvarı'nda Dr. Tal Danino 'in gözetiminde çalışacağım.

Kimya ve Biyomedikal Mühendisliği bölümlerine ek olarak, hashtag#GlobalHealth ve hashtag#HealthPolicy yan dallarını da tamamladım ve çalışmalarımı ABD, Fransa ve Norveç'te onkolojide hasta sonuçları üzerine bir tez bölümüyle tamamladım.

Ayrıca son yılımda Dr. David Mooney'nin danışmanlığında "Dendritik Hücre Göçünün İncelenmesi: Kolajenin Mekanik Özelliklerinin TClick Chemistry ile Ayarlanmasından Elde Edilen Bilgiler" başlıklı bitirme tezimi tamamladığımı duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Hidrojeller kullanarak, katı tümörlerde görüldüğü gibi farklı mekanik ortamlarda dendritik hücrelerin göçünü araştırdım. Mooney Laboratuvarı'nda çalışmak bir zevkti ve başta Wei-Hung Jung olmak üzere herkese destekleri ve akıl hocalıkları için teşekkür etmek istiyorum.

Aileme, arkadaşlarıma ve Jacob Hooker, gregg tucci ve Linsey Moyer dahil olmak üzere birçok akıl hocasına yıllar boyunca destekleri için teşekkür etmek istiyorum! Eğitimsel dönüm noktamı paylaşmaktan heyecan duyuyorum!

Bu yıl ABD'nin en başarılı Türk mezunları arasında yer almaktan onur duyuyorum!

AZRA HASEKİ KİMDİR?

Üniversite ise Azra Haseki’nin kim olduğunu ve gelecek yıllarda neler yapacağını yazdı:

İnci ve Sinan Haseki'nin kızı olan Azra, 2001 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'de geçirdiği lise yılları boyunca her sene öğrenci birliği temsilciği yaptı ve son senesinde başkan yardımcısı seçildi. Lise yıllarından itibaren kimyaya ilgi duyan Azra, yazlarını Boğaziçi Üniversite'sinde araştırma yaparak geçirdi. Bilimsel araştırmaya olan ilgisi ve akademik başarısıyla 2019 yazında Türkiye'den yalnızca bir kız ve bir erkek öğrencinin seçildiği MIT'de düzenlenen Research Science Institute'a (RSI, Bilim Araştırma Enstitüsü) katılmaya hak kazandı. Burada MIT'nin Dünya, Atmosferik ve Gezegen Bilimi bölümünden Dr. Sukrit Ranjan ile astrobiyoloji konusunda yaptığı araştırmayla en iyi beş sunum ödülüne layık görüldü. Robert Kolej'de ayrıca sosyal sorumluluk ve erdemli davranışlar için verilen Feyyaz Berker Fellowship'e seçildi. Mezun olurken Robert Kolej ABD Mezunlar Derneği ödülünü ve akademik başarı için verilen Koç Ailesi Ödülü'nü kazandı.

Ayrıca lise süresince Model Birleşmiş Milletler, tiyatro ve edebiyat alanlarında çalışmalar yaptı. Harvard, MIT, Stanford ve Princeton gibi en önde gelen üniversitelerden kabul alan Azra, eğitimine Harvard Üniversitesi'nde devam etti. Harvard'da kimya ve biyomedikal mühendisliği ana dallarını tamamlayarak Mayıs 2024'te yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Kimya ve biyomedikal mühendisliğinin yanı sıra küresel sağlık ve sağlık yönetimi alanında yan dal tamamladı. Araştırma tutkusuyla ilk senesinde laboratuvara giren Azra, Massachusetts General Hospital'da organik sentez ve Wyss Institute'ta kanser modellemesi üzerine araştırmalar yaptı ve araştırmaları için Harvard tarafından Harvard College Research Fund ile üç dönem üst üste fon almaya hak kazandı. İleri kimya laboratuvarıyla yaptığı kanser terapisini hedefleyen grup projesi Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümü tarafından en iyi bilimsel araştırma posteri ödülüne layık görüldü; bilimsel iletişim konusundaki tutkusu sonucunda kimya departmanıyla Washington DC'ye giderek ABD Kongresi çalışanlarına sağlık ve araştırma politikası konusunda sunumlar yaptı.

Hem Harvard'da hem RSI bünyesinde MIT'de yaptığı araştırmaların sonucu olarak üniversite yıllarında astrobiyoloji ve kimyasal sentez alanında iki bilimsel makalesi "American Chemical Society" ve "Astrobiology" dergilerinde yayınlandı. Üniversitede sağlık için araştırma isteğini biyoteknoloji şirketi Regeneron'da staj yaparak destekledi. Aynı zamanda tiyatro konusunda çalışmalarına Harvard Shakespeare kulübüyle devam etti ve bunun yanısıra Harvard-Radcliffe Yaz Tiyatrosu'nda Oscar Wilde'ın "Ciddi Olmanın Önemi" adlı oyununu yönetti. Harvard'daki son senesinde Prof. David Mooney'nin laboratuvarında tamamladığı bitirme tezinde dentritik hücrelerin tümör çevresinde hareket kabiliyetlerindeki değişiklikleri inceledi. Sağlık ve bilimin kesişimindeki araştırmalarına devam etmek isteyen Azra, gelecek yıl Columbia Üniversitesi biyomedikal bölümünde doktora öğrencisi olarak eğitimine devam edecek.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde