Unakıtan'a af getirdiği iddia edilen madde tasarıdan çıkarıldı

Unakıtan'a af getirdiği iddia edilen madde tasarıdan çıkarıldı

TBMM Adalet Komisyonu'nda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a af getirdiği iddia edilen Vergi Usul Kanunu'ndaki değişiklik, tasarı metninden çıkarıldı.

Unakıtan'a af getirdiği iddia edilen madde tasarıdan çıkarıldı
16px
24px
14.06.2006 13:26Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Temel ceza mevzuatına uyum amacıyla 170 kanunda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri sırasında CHP'li milletvekilleri, Vergi Usul Kanunu'na, vergi kanunları uyarınca tutulan defter, kayıt ve belgelerin sahte düzenlenmesiyle ilgili hükme 'bilerek' kelimesinin eklenmesiyle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a af getirilmek istendiğini söylediler. CHP'li üyeler, dün kabul edilen maddenin bugün yeniden görüşülmesini istediler.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, bu düzenlemenin yasalaşması halinde sadece Maliye Bakanı'nın değil, naylon fatura düzenleyen onbinlerce insanını cezadan kurtulacağını söyledi. CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, 'Dolambaçlı yollardan böyle bir düzenleme yaparsak şık olmaz. Vergi kaçakçılığı yapanların önünü açmış oluruz' dedi. CHP Bursa Milletvekili Mehmet Küçükaşık, 'bilerek' kelimesinin eklenmesini, Unakıtan'ı kurtarmaya yönelik bir düzenleme olduğunu söyledi.

CHP'lilerin eleştirilerini dinleyen Komisyon Başkanı Köksal Toptan, kimseyi kurtarmak için düzenleme peşinde olmadıklarını belirterek, 'Yanlış yapabiliriz. Bundan geri dönebiliriz ve yüksünmeyiz' dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, CHP'li üyelerinin itirazı üzerine uzmanların çağrıldığını ve düzenlemenin tekrar görüşüleceğini söyledi. Bakan Çiçek, 'Bir kimse, bir şey yaptıysa onu örtbas etmek bu komisyonun ne görevidir ne de bu komisyondaki arkadaşlarının kişiliğine yakışan bir husustur. Ne de siz ve ben, böyle işin aleti kesinlikle olmak istemeyiz, olmayız' diye konuştu.

Bunun üzerine CHP'li Eraslan, devlet tecrübesi bulunan Komisyon Başkanı Toptan ile Bakan Çiçek'in iyi niyet ve samimiyetine güvendiğinisöyledi. Daha sonra, Vergi Usul Kanununda değişiklik öngören fıkra yeniden görüşüldü. Komisyon, 'bilerek' kelimesinin çıkarılmasını kabul etti.

Ankara/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde