Ülker'in spora destek sırrı

Ülker'in spora destek sırrı

SPORA YILDA 20 MİLYON DOLAR HARCAYAN ÜLKER'İN STRATEJİSİNİ ALİ DOĞAN AÇIKLADI.

Ülker'in spora destek sırrı
16px
24px
06.08.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Ülker Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü ve Ülkerspor Kulübü Başkanı Ali Doğan, "Ülkerspor’a yılda 10 milyon dolar harcıyorduk. Şimdi bunu büyük kulüplerimize paylaştırıyoruz. Kulüplere verdiğimiz destek yılda 20 milyon doları buluyor. Anadolu’da 77 kulübe sponsoruz. Yılda 20-40 bin YTL arasında ödeme yapıyoruz" dedi.

ÜLKER Kurumsal İletişim Koordinatörü ve Ülkerspor Kulübü Başkanı Ali Doğan, Ülker’in sponsorluklarının yıllık 20 milyon doları bulduğunu belirterek, "Ülkerspor’a yılda 10 milyon dolar harcıyorduk. Şimdi bunu büyük kulüplerimiz arasında paylaştırıyoruz. Futbolda yıllardır Anadolu’daki 77 futbol kulübüne de yılda ortalama kulüp başına 20-40 bin YTL destek veriyoruz" dedi. Sponsorlukların Ülker Grubu’nun ürettiği markaları güçlendirdiğini söyleyen Ali Doğan, "Ürünlerimizin en büyük tüketicisi gençler. Biz de spora destek vererek gençleri hedefliyoruz ve markalarımızı güçlendiriyoruz. Sponsorlukların markalarımızı güçlendirdiğine inanıyorum, marka olmanın en önemli yollarından biri sponsorluklardır" diye konuştu.

MARKALARIMIZ SPORLA GÜÇLENDİ: Ülker’in marka olmasında sponsorlukların çok ciddi payı olduğunu söyleyen Ali Doğan, "Sponsorluk yarışı hızlanmalı, bize ileride yeni rakipler çıkabilmeli. Spor kulüpleri bizim dışımızda da oturup bu sponsorlarla pazarlık etmeli ve kulüplerin değeri yükselmeli. Sporda kalite ancak böyle artabilir. Sponsorlukta yeni rakipler karşımıza çıksın istiyoruz. Biz Ülker olarak tek başımıza bütün kulüplere sponsor olamayız. Bizim gibi başka sanayi kuruluşları da çıkmalı" diye konuştu.

AVRUPA SPONSORLUKLA BÜYÜYOR: Ülkerspor’la ilgilenmeye başladıktan sonra Avrupa’daki bir uygulamanın dikkatini çektiğini söyleyen Ali Doğan, "Baktım ki bizim gibi sanayi kuruluşları bizzat kulüp kurup bu işle uğraşmıyorlar. Sponsorluk yapıyorlar" dedi. "İtalya’da Bolonya’da bir spor kulübünün adını her yıl gittiğimizde başka görüyoruz. Önündeki adı mutlaka değişiyor. Bu bütün Avrupa’da böyle" diyen Ali Doğan, şöyle devam etti: "Ülkerspor’un çok derin bir taraftar kitlesi var, İstanbul’dan Anadolu’ya kadar. Maçlarımıza televizyonda veya basında ilgi gösteriyorlar, takip ediyorlar ama forma aşkı olmadığı için maçları izlemeye gelen yok. Maçlarda ya fabrikadaki işçileri ya da okullardan çocukları topluyoruz. Bir de sponsorluk yasası çıkınca hepsi biraraya geldi. Biz de doğru olanı yapalım dedik."

ÜLKERSPOR’U BİR GÜNDE KAPATMADIK: "Ülkerspor’u bir günde oturup da kapatmaya karar vermedik" diyen Ali Doğan, şunları söyledi: "Üç yıl önce böyle bir araştırmaya, çalışmaya başlamıştık. Birleşmiş Milletler’in FIBA’nın FIFA’nın raporlarını gördüğünüzde tüm dünyada aynı sıkıntı yaşanıyor ve aynı tedbirler alınıyor. Dünyada bir dijital devrim yaşanıyor. Bundan Türkiye de nasibini alıyor. Çocuklar evden çıkmıyor, spor yapamıyor, bu çocuklar asosyal yetişiyor. Gençlerin dikkatini çekmek istiyoruz. Tabii sponsorluğun birinci gayesi ticaret. ’Ben bu kulüplerle, şu sporsonsorluk anlaşmalarını imzalarsam, şu reklam gelirlerini alırsam, şu görüntüleri alırsam bunun değeri nedir?’ diye ön çalışma yapıyoruz."

Sponsorluklar seyirci profilini değiştiriyor

SPONSORLUKLAR kanalıyla çok kaliteli oyuncuların geldiğini, bunun da seyirci profilini değiştireceğini vurgulayan Ali Doğan, "En başarılı kulüplerin bile seyirci profili düştü, hem de sayısı azaldı. Şimdi bu sponsorluklar kanalıyla çok kaliteli oyuncular geliyor seyirci profili de değişecek. Ailece gidilebilecek maç ortamları oluşacak. Gençlerin ilgisi daha da artacak" diye konuştu.

Ülkerspor hep gider üzerine kuruluydu

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde