TÜSİAD'ın çözüm önerisi

TÜSİAD'ın çözüm önerisi

TÜSİAD BAŞKANI SABANCI PİYASALARDA YAŞANAN TÜRBÜLANSA ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNDU.

TÜSİAD'ın çözüm önerisi
16px
24px
15.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, piyasalardaki beklentileri olumluya çevirmek için gerginliklerden uzak durulması gerektiğini, özellikle Cumhurbaşkanı seçimi konusunda şimdiden bir uzlaşma açıklamasının güven verebileceğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Sabancı, Milliyet'i ziyaretinde, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çeşitli nedenlerle son üç - dört ayda, iç ve dış piyasalardaki güven ortamını sarsıcı icraatın Türkiye'nin global dalgalanmadan daha fazla etkilenmesine yol açtığını belirten Sabancı, "Bizim enflasyon, büyüme ve cari açık rakamımızı gözden geçirmemiz, yeni hedefler koymamız gerekecek" diye konuştu.

'Başbakan, gerginliği azaltabilir'
Piyasalardaki beklentileri olumluya çevirmek için uzlaşmacı bir tavır sergilenmesi gerektiğini belirten Ömer Sabancı, şöyle dedi:
"Uzlaşma kültürünü yerleştirelim. Buna Cumhurbaşkanlığı seçimi de dahil. Bizim için o makama kimin oturacağından çok nasıl oturacağı önemli. Uzlaşmanın kolay olmadığını biliyoruz ama herkesin bu yolu denemesi lazım. Başbakan çok rahatlıkla gerginliği azaltabilir, uzlaşma ortamı getirme çabasına girebilir. Buna başka kurumlar katılır, katılmaz ama Başbakan böyle bir aksiyona girebilir. TÜSİAD olarak girmesini isterim. Türkiye'nin ve hükümetin menfaati için bunu bekliyoruz.
Türkiye, erken seçim konularını bırakmalıdır. Mevcut parlamento Cumhurbaşkanı seçimini yapsın. Burada uzlaşma olur, bir şekilde açıklanabilirse dalgalanma yaşayan piyasaları olumlu etkileyecektir. Eleştirileri hoş karşılamayarak Türkiye'yi gerilim ortamına götürmenin doğru olmadığını düşünüyoruz."

AB icraatını her yerde anlatıyoruz
Hükümetin Avrupa Birliği (AB) konusunda çok olumlu icraat yaptığını belirten Sabancı, bunu her yerde ifade ettiklerini söyledi. Bu konuda bir ülke stratejisi olmamasını eleştirdiklerini dile getiren Sabancı, şöyle dedi:
"Bu sadece TÜSİAD'ın meselesi değil ki. Geniş katılımla, stratejiyle finansman gücünü birleştirerek, nereye nokta atışlar yaptığımızı iyi bilerek hareket etmeliyiz. Stratejiye ihtiyacımız var.
AB de sıkıntılar içinde. Anayasası bazı ülkeler tarafından onaylanmadı. Kendi içlerinde birlik olmakta sıkıntıları var. Daha da önemlisi bir kısım büyük sanayi şirketlerinde rekabet gücü sorunları var.
Temasların daha fazla yapılması gerek. Başmüzakereci bakanın, bir ayağının devamlı yurtdışında olması gerekir. Bunun yanı sıra biz bu konuda Devlet Bakanı Ali Babacan'ın çok doğru bir seçim olduğuna inanıyoruz."

Avusturya Başbakanı maçı anlattı
Geçen hafta Avrupa Sanayicileri Federasyonu'nun bir toplantısı için Viyana'da bulunduğunu kaydeden Sabancı, şunları söyledi:
"Avusturya Cumhurbaşkanı, katılan ülkelerin temsilcileri için bir toplantı düzenledi. Toplantıda bana haber göndererek görüşmek istediğini söyledi. Türkiye'yi konuştuk. Türkiye'nin üyeliğinin, AB'nin rekabet gücünü artıracağını anlattı. 'Avrupa'daki bazı ülkelerin kalbini kazanmanız lazım' dedi. Ben de kendisine Türkiye'de sadece TÜSİAD'ın böyle bir faaliyette bulunduğunu söyledim."
Akşam yemeğinde de Avusturya Başbakanı'yla bir araya geldiğini belirten Sabancı, "Sohbetimizde Başbakan Erdoğan'la mayısta yaptığı futbol maçını anlattı. Bu ilişkilerin önemli olduğunu, Türkiye'nin kültürel ve sportif olaylarla daha iyi tanıtılması gerektiğini söyledi" dedi.

Karadeniz ve Hazar bölgesi için yeni örgüt geliyor
Avrupa Sanayici ve İşverenler Konfederasyonları Birliği'ne (UNICE) uzun süredir üye olduklarını anlatan Sabancı, 2002'de de kısa adı UMCE olan Akdeniz Sanayicileri Federasyonu'nu kurarak 12 Akdeniz ülkesi işadamı örgütlerini birleştirdiklerini anlattı. Sabancı, "Başkanlığını ben yapıyorum. UNICE ile yakın bir diyalog içind

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde