TÜSİAD'dan Güler'e enerji ziyareti

TÜSİAD'dan Güler'e enerji ziyareti

Enerji Bakanı Güler, TÜSİAD ile 'Enerji Piyasasının Liberalleşmesi'ni görüştü

TÜSİAD'dan Güler'e enerji ziyareti
16px
24px
26.03.2008 13:51
ABONE OLgoogle
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Genel Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve beraberindeki heyet, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile görüştü. Görüşmede, bakanlık ve özel sektörü biraraya getiren Enerji Sektörü Strateji ve Koordinasyon Merkezi'nin (ESSK) yasal çerçeveye oturtulması kararlaştırıldı.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ başkanlığındaki heyet, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Bakanlıkta yaklaşık bir buçuk saat görüştü. Görüşmenin ardından ortak bir açıklama yapan Güler ve Yalçındağ, enerji yatırımları, enerji piyasasının liberalleştirilmesi ve rekabetçi ortamın oluşturulması konusunda görüş birliği içinde olduklarını ifade ettiler.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, TÜSİAD heyeti ile enerji konusunda çok önemli ve detaylı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, yatırımların alacağı şekil, liberalleşme ve rekabetçi ortam oluşturulması konusunda kararlılıklarını ifade ettiklerini bildirdi.

Enerji arz güvenliğinin sağlanması ile ilgili yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını ifade eden Güler, Türkiye'nin yakında elektrik üretimi ve dağıtımında özelleştirmeyi gerçekleştireceğini ve termik santrallerin de bir yasa ile özelleştirileceğini söyledi.

Enerji piyasasında büyük ölçüde rekabetçi ve liberal bir ortamın oluşacağını kaydeden Güler, görüşmede ayrıca, Enerji Sektörü Strateji ve Koordinasyon Merkezi'nin (ESSK) resmiyet kazanması yönünde TÜSİAD'ın bir önerisi olduğunu ve bunun gerçekleşeceğini açıkladı. TÜSİAD Başkanı Yalçındağ da ESSK'nın yasal çerçeveye oturtulması konusunda anlaştıklarını belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde