Türkiye'nin en önemli üç sorunu; işsizlik, terör, yolsuzluk ve rüşvet

Türkiye'nin en önemli üç sorunu; işsizlik, terör, yolsuzluk ve rüşvet

Kayseri Sanayi Odası tarafından yapılan ve 433 sanayici tarafından cevaplandırılan ankette, Türkiye'nin en önemli üç sorunu arasında işsizlik, terör, yolsuzluk ve rüşvet gösterildi.

Türkiye'nin en önemli üç sorunu; işsizlik, terör, yolsuzluk ve rüşvet
16px
24px
28.03.2006 17:12
ABONE OLgoogle

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, '2005 yılı değerlendirme ve gelecek beklentileri' konulu araştırmada, ülke ekonomisine yön veren Kayserili sanayicilerin görüşlerini değerlendirdiklerini açıkladı.

KAYSO Başkanı Boydak; yaptığı açıklamada, sanayicilerin, işsizlik, terör, yolsuzluk ve rüşvet konularının Türkiye'yedeki ekonomik dengeleri alt üst ettiğini bildirdi. Boydak, yapılan araştırmada, sanayicilere seçenek sunulmadığını, bu nedenle de soruya birden fazla cevap verildiği için toplamda yüzde 100'ü geçtiğini söyledi.

Yapılan araştırmada, sanayicilerin yüzde 51.9'u işsizliği, yüzde 32.6'sı terör olaylarını ve yüzde 31'i yolsuzluk ve rüşveti Türkiye'nin en büyük sorunu olarak değerlendirdi. Sanayicilerin sorun olarak gördüğü konuları yüzde 21 ile ekonomik durgunluk, yüzde 17 ile SSK primlerinin yüksekliği, yüzde 15'le enflasyon, yüzde 13'le vergilerin yüksekliği, yüzde 12 ile gelir dağılımının bozukluğu, yine yüzde 12 ile Güneydoğu sorunu ve yüzde 11 ile eğitimdeki sorunlar takip etti. Hükümetin göreve geldiği günden beri yaptığı icraatları da değerlendiren sanayicilerin yüzde 69.7'si Türkiye'de siyasi istikrarın olduğuna inanırken, yüzde 23'ü istikrar olmadığını belirtiyor. Sanayicilerin yüzde 6.7'si ise bu konuda fikir belirtmek istemedi. Sanayicilerin bir kısmı siyasi istikrar olduğuna inanmasa da erken seçime ihtiyaç duyulmadığına inanıyor. 'Türkiye'de erken seçime ihtiyaç var mı?' sorusuna sanayicilerin yüzde 90.3'ü 'hayır' derken, yüzde 7.6'sı 'evet' cevabını verdi.

KAYSO Başkanı Boydak, sanayicilerin erken seçime yönelik olumsuz yaklaşımlarının Türkiye'de siyasi istikrarın varlığına olan kanaatlerin çok üstünde olmasına dikkat çekerek, "Siyasi istikrar olmadığını düşünen sanayicilerimizde erken seçimi istemiyor. Ancak biz inanıyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç yakalayamadığı bir siyasi istikrarı yakaladı bunun değerlendirilmesi gerekir" diye konuştu.

Yapılan araştırmada, sanayicilerin yüzde 73.2'si hükümetin enflasyonla mücadele çalışmalarını başarılı bulurken, yüzde 19.4'ü kısmen başarılı, yüzde 2.5'i de başarısız olarak değerlendirdi. Sanayiciler özelleştirme, AB'ye uyum çalışmaları, faiz oranları ve bankacılık politikaları, ekonomik büyüme ve yatırım alanı gibi konularda hükümeti başarılı bulurken, maliye ve bütçe disiplini, sağlık hizmetleri, ihracat ve ithalata yönelik politikalar, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele, ekonomik durgunluk, hayat pahalılığı, Kıbrıs politikası, milli eğitim alanı, gelir ve kurumlar vergi politikaları, sosyal güvenlik hizmetleri, iç ve dış borçlar konularında da kısmen başarılı buldu. Sanayicilerin hükümeti başarısız bulduğu konular ise şu şekilde sıralandı: "Üst düzey bürokratik devlet kurumları ile ilişkiler, Irak politikası, işsizlikle mücadele, fakirlikle mücadele, bürokrasinin çıkardığı sorunlar alanı, tarım kesimine yönelik çalışmalar, terörle mücadele, Güneydoğu sorunu, gelir dağılımı ile ilgili politikalar ve istihdam vergileri"

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, uluslararası ölçekte rekabet ve dinamizmin arttığını, bu nedenle uluslararası ve bölgesel düzeydeki eğilim ve gelişmelerin iyi takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Dünya genelinde ekonomik entegrasyon hareketleri ve Dünya Ticaret Örgütü eliyle yürütülen ticaretin serbestleşmesinin günümüzde ivme kazandığına dikkat çeken Boydak, "Elimizdeki araştırmanın ana ekseninde KAYSO üyelerinin görüş ve düşünceleri yer alıyor. Bu bağlamda araştırma raporunda sanayicilerin 2005 yılı faaliyetlerini değerlendirmesi ve 2006 yılı beklentileri yer alıyor. Yatırım eğilimi bağlamında faaliyet gösterilen sektörler, Kayseri ve Türkiye ölçeğinde değerlendirmeler, sanayicilerin karşı karşıya oldukları sorunlar, Türkiye'nin güncel sorunlarına yönelik tespitler, Türkiye'nin gelecekteki konumuna ilişkin perspektifler ile

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde