Türkiye'nin cazibe merkezleri

Türkiye'nin cazibe merkezleri

TÜRKİYE'NİN YENİ CAZİBE MERKEZLERİ SEÇİLDİ. YENİ YATIRIMLAR NERELERE OLACAK?

Türkiye'nin cazibe merkezleri
16px
24px
23.06.2006 13:36
ABONE OLgoogle
Yeni belirlenen cazibe merkezleri arasında Malatya, Şanlıurfa, Erzurum, Samsun, Trabzon, Elazığ, Gaziantep, Kayseri ve Van bulunuyor.

Bu kapsamda özellikle Ankara'nın doğusunda yer alan illerden, çevresindeki vilayetlerden göç alabilecek yerler dikkate alındı.

YATIRIMLARDA ÖNCELİK ALACAK

Cazibe merkezi olarak belirlenen illerin kamu yatırımlarında, özellikle de alt yapı yatırımlarında öncelik alması planlanırken, olası göç öncesinde altyapının hazır hale getirilerek, gecekondulaşmanın da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Söz konusu cazibe merkezlerinde yatırım yapılırken, kentin temel ihtiyaçlarına öncelik verilecek, AB ile Mali İşbirliği kapsamındaki kaynaklardan da buralara aktarma yapılacak.

Çalışmaya son şeklinin kısa sürede verilmesi beklenirken, bunun 2007 Program kararnamesine konulabileceği ya da Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) getirilebileceği belirtiliyor.

NASIL SEÇİLDİ?

Öte yandan Cazibe merkezleri seçilirken, söz konusu illerde 'üniversite olup olmaması, ilin nüfus ve kentleşme yapısı ile çevre illerinden göç alma potansiyeli' göz önüne alındı.

Bunun yanında, cazibe merkezlerinin belirlenmesinde 'kentleşme oranı, nüfus yoğunluğu ve sosyo ekonomik gelişmişlik sıralaması' gibi bir çok veri de dikkate alındı.

Hüseyin Tunçay/MİLLİYET
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde