Türkiye nihayet 'CE' yapacak

Türkiye nihayet 'CE' yapacak

Bugüne kadar sadece yabancı kuruluşlardan CE işareti alabilen Türk şirketlerine artık TSE, Türk Loydu Vakfı ve Çimento Müstahsilleri Birliği de hizmet verebilecek. Bu şirketler en geç ekim ayında faaliyete geçecek.

Türkiye nihayet 'CE' yapacak
16px
24px
27.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

AB ülkelerine satılan ürünlerde ve Türk iç piyasasında 2004 yılından itibaren yürürlüğe giren, sanayi ürünlerinin insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından güvenli olduğunun tescili anlamına gelen 'CE işareti' uygulamasında artık Türkiye de söz sahibi olacak. Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Türk Loydu Vakfı ve Çimento Müstahsilleri Birliği, AB tarafından, bazı direktiflerde 'onaylanmış kuruluş' olarak tanındı. AB Komisyonunu'nun kararının birliğin resmi gazetesinde yayımlanmasının ardından en geç ekim ayında uygulamaya gireceği belirtiliyor.

Türkiye'nin TSE başta olmak üzere, CE işareti belgesini verme yetkisi almak için 2003 yılından bu yana verdiği mücadele, olumlu sonuçlandı. Türkiye'den üç kurum, 2003 yılında CE belgesi için onaylanmış kuruluş olarak atanması için girişimde bulundu. Avrupa Standardizasyon Birliği'nce TSE'nin onaylanmasına ilişkin 2005 ve 2006'da iki rapor hazırlandı. AB bu raporlarda çelişkilerin olduğunu belirtip yeniden inceleme kararı aldı. Mayısta AB Komisyonu'nca görevlendirilen sekiz kişilik heyet TSE'de sekiz direktif konusunu inceledi. Benzer inceleme Türk Loydu ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği'nde de sürdürüldü.

Bu incelemelerden üç kurum için olumlu sonuç çıktı ve TSE'nin sekiz direktif, Çimento Müstahsilleri ve Türk Loydu Vakfı'nın da kendi uzmanlık alanlarında yapı denetim ve gemilerle ilgili direktiflerle sınırlı olmak üzere Onaylanmış Kuruluş olarak atanması konusunda olumlu görüş çıktı. Heyet, raporunu AB komisyonuna sundu, ardından temmuzda Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'ne gönderilen e-mail'de TSE ve diğer iki kurumun onaylandığına ilişkin karar alındığı duyuruldu.

Hukuki prosedürün sonuçlanması için AB Komisyonu'nun resmi gazetesinde TSE'nin onaylanmış kuruluş olarak atanması kararının yayınlanması gerekiyor. Bu işlemin ağustos ayında, gecikmesi halinde ise en geç ekim ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

TSE'ye onaylanmış kuruluş yetkisi, 12 alandan sekizi için verildi. Dört direktif için de TSE onaylanmış kuruluş yetkisini alma çalışmalarının sürüyor.

TSE'nin vereceği CE belgeleri ile ilgili alanlar şöyle: Basit basınçlı kaplar, gaz yakan cihazlar, yeni sıcak su kazanları, taşınabilir basınçlı kaplar, otomatik olmayan tartı aletleri, asansörler, oyuncaklar, yapı malzemeleri.

Hanife Şenyüz/Radikal

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde