Türkiye interneti çok sevdi

Türkiye interneti çok sevdi

İnternet ile 13 yıl önce tanışan Türkiye, bu alanda hızla büyüyor. Türkiye'de internet kullanıcı sayısı 15 milyona, internet bağlantılı bilgisayar sayısı ise 750 bine ulaştı. İşte internet hakkındaki istatistikler...

Türkiye interneti çok sevdi
16px
24px
12.04.2006 19:05
ABONE OLgoogle

Nüfusa oranla internet kullanıcı sayısında dünya ortalamasının üstüne çıkan Türkiye, bu alanda henüz Avrupa ülkelerinin gerisinde büyümesini sürdürüyor.

İlk bağlantısı 12 Nisan 1993'te gerçekleştirilen internetin Türkiye'ye gelişinin 13. yılı “İnternet Haftası” etkinlikleriyle kutlanıyor. Etkinliklerle internetin daha geniş kitlelere ulaştırılması hedeflenirken, Türkiye biraz geç tanıştığı internet kullanımında hızlı ilerleme kaydediyor.

Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki İnternet Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül'den alınan bilgiye göre, internete hızlı erişim imkanı sağlayan ADSL bağlantısı için 1.8 milyon adet port satın alındı. ADSL kullanıcılarının 300 binini kurumsal aboneler oluşturuyor.

Buna ilave olarak 500 bin civarında dial-up bağlantıya sahip kullanıcı olduğu tahmin ediliyor. ADSL bağlantısına sahip okulların sayısı da 23 bine yaklaştı. 30 bin civarında ise kablo tv şebekesi üzerinden erişim sağlayan abone bulunuyor.

Türkiye'de “tr” uzantılı web sayısı da 90 bine yükselirken, com, org ve net uzantılı weblerle birlikte internette Türkiye kaynaklı alan adının 420 bin civarında olduğu hesaplanıyor.

Türkiye'de internet kullanıcı sayısı 15 milyonu, internete bağlı bilgisayar sayısı ise 750 bini buldu. Dünyada 400 milyon civarında internete bağlı bilgisayar, 1 milyonu aşkın internet kullanıcısı, 100 milyona yakın web olduğu tahmin ediliyor.

İNTERNET KULLANICI SAYISINDA ARTIŞ

İnternet Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, Türkiye internetinde son yıllarda ilerleme kaydedildiğini, nüfusa oranla internet kullanıcı sayısındaki artış rakamlarına bakıldığında Türkiye'nin dünya ortalamasının üstüne çıktığını belirtti. Akgül, dünyada yüzde 15-17 aralığındaki artış rakamının Türkiye'de aşıldığını söyledi.

Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasının, son katılan ülkelerden önce yüzde 50 seviyesindeyken bugün yüzde 30'lar düzeyine gerilediğini dile getiren Akgül, Türkiye'nin aday ülkeler dahil tüm Avrupa ülkelerinin gerisinde olduğunu ifade etti.

“İNTERNET ABONELİK ÜCRETİ, ALIM GÜCÜNE GÖRE YÜKSEK”

Türkiye'de profesyonellerin dışındaki kullanıcıların internetten daha çok eğlenmek amacıyla yararlanmaya çalıştığını, henüz internetle tanışmayan milyonlarca insan bulunduğunu ifade eden Akgül, bu alanda ciddi politikalar oluşturulmasının zorunluluğuna dikkati çekti. Akgül, ”Bu alanda ciddi ve kapsamlı politikalar üretilmesi halinde Türkiye'nin daha büyük oranları yakalamaması için hiçbir neden yok” dedi.

Türkiye'de halen alım gücüne oranla internet abonelik ücretlerinin yüksek olduğunu dile getiren Akgül, ADSL ücretlerinin minimum 30 YTL olduğunu, bu ücretin düşürülmesi halinde internet abone sayısının da artacağını ifade etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde