'Türkiye ilgimiz devam ediyor'

'Türkiye ilgimiz devam ediyor'

TELİASONERA CEO'SU IGEL, TURKCELL'DE YAŞANANLARDAN SONRA İLK KEZ KONUŞTU.

'Türkiye ilgimiz devam ediyor'
16px
24px
01.06.2006 17:09
ABONE OLgoogle

İsveç Ticaret Merkezi, İsveç Büyükelçiliği ve Capital Dergisi ortaklığında yürütülen “Good-İyi Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilir Büyüme Programı'nın dördüncü ayağı olan “Sürdürülebilirlik ve İyi Yönetim” konulu panel, İsveçli işadamlarının katılımıyla İstanbul Pera Müzesi'nde gerçekleştirildi.

Panelin açılışında konuşan Turkcell'in ortağı TeliaSonera'nın Üst Yöneticisi Anders Igel, Turkcell'in gelişim sürecine dahil olduklarını belirterek, Türkiye'de 10 yılı aşkın süredir milyarlarca dolar yatırım yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin o dönemlerde yatırım açısından çok tercih edilen bir bölge olmadığını dile getiren Igel, “O zaman biz ülkenin potansiyeline inandık. Türkiye'ye olan ilgi ve bağlılığımız devam ediyor” şeklinde konuştu.
Türkiye'nin en önemli mobil telefon şirketine önemli katkılar sağladıklarını anlatan Igel, bu yönde çalışmalarının bundan sonra da devam edeceğini aktardı.
Türkiye'nin son dönemde önemli adımlar attığına işaret eden Igel, makro ekonomik sorunlarının çözüldüğünü ve Türkiye'nin Avrupalı yatırımcılar tarafından fark edildiğini anlattı.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ İŞ ORTAĞIMIZ"

İsveç Başbakan Yardımcısı Bo Ringholm ise, Türkiye'nin ticaret ve iş alanında önemli bir ortakları olduğunu belirterek, ilişkilerin 18. Yüzyıl'a kadar uzandığını anlattı.
Çok önemli İsveçli firmaların Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ifade eden Ringholm, son dönemlerde iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.
Ringholm, özellikle sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve özel sektör ile ilişkileri geliştirmek istediklerini vurguladı.

SPK BAŞKANI CANSIZLAR

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar da, makro düzeyde sürdürülebilir bir büyüme için kurumsal yönetimin olmazsa olmaz yapı taşı olduğunu ifade ederek, sürdürülebilir büyümenin sağlanması için de ülkede yerli ve yabancı yatırım oranının artması gerektiğini söyledi.

Ekonomide istikrar ve yatırım ikliminde güven ortamı sağlanmadan sürdürülebilir büyümenin gerçekleştirilemeyeceğini dile getiren Cansızlar, “Ancak şu da unutulmamalıdır, kurumsal yönetimin yerleşmediği ve benimsenmediği ülkelerde de ulusal ve uluslararası yatırımlar için güven ve istikrar sağlanması mümkün değildir” diye konuştu.

Şirketler kesiminin faaliyetlerin sürekliliği için de yerli ve yabancı kaynaklardan sermaye sağlamanın hayati önem taşıdığını ifade eden Cansızlar, şunları kaydetti:
“Şayet bir ülkenin kurumsal yönetim sistemi etkinse, diğer bir ifadeyle yatırımcıların hakları yasal düzenlemelerde korunuyor, kamu otoriteleri ve piyasa aktörleri tarafından kamunun aydınlatılması ve şeffaflık sağlıyor, kayıt dışı ekonomi kontrol altına alınıyor, şirketler sosyal sorumluluk anlayışı içinde doğal kaynaklara, çevreye ve insan haklarına saygılı bir şekilde katma değer yaratabiliyorsa, yatırımcılar o ülkeye daha düşük bir risk primiyle yatırım yapacak, bunun sonucunda da şirketlerin daha uzun vadede daha düşük kaynak maliyetiyle borçlanmaları mümkün olacaktır.”

“ETİK KURALLARA UYUM, DÜZENLEMELERLE SAĞLANAMAZ”

Konuşmasında konuyu yatırımcı perspektifinden de değerlendiren Cansızlar, SPK'nın konuyla ilgili yürütmekte olduğu projeler hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

“Dürüstlük ve etik kurallara uyum sadece düzenlemelerle sağlanamaz” diyen Cansızlar, iyi kurumsal yönetiminin kağıt üzerinde en iyi ilkeleri yazarak sağlanamayacağının alt

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde