Turkcell'de en başa dönüldü

Turkcell'de en başa dönüldü

PAZARTESİ YAPILMASI BEKLENEN TURKCELL GENEL KURULU ÖNCESİ İŞLER İYİCE KARIŞTI.

Turkcell'de en başa dönüldü
16px
24px
20.05.2006 10:23
ABONE OLgoogle

Turkcell Holding'e mahkeme temsilcisi (kayyum) atama kararının Çukurova'nın itirazıyla kaldırılmasının ardından tüm gözler Pazartesi yapılması beklenen Turkcell İletişim Genel Kurulu'na çevrildi. Kayyum kararının kaldırılmasıyla Çukurova Grubu patronu Mehmet Emin Karamehmet'in Turkcell İletişim'in yüzde 51'ine sahip olan Turkcell Holding'i Genel Kurul'da tek başına temsil etmesi kesinleşti.

AĞIRLIK ÇUKUROVA'DA
Böylece Turkcell İletişim'in yedi kişilik yönetim kurulunda bağımsız üyelerin seçimi konusunda Çukurova Grubu ağırlık kazandı. Önceki gün yapılan Turkcell Holding yönetim kurulu toplantısının ortaklar arasındaki tartışmaların giderilmesi için en uygun adres olacağı konuşulsa da biranlaşma sağlanamayınca yönetim kurulu üyelerinin tespit edilmesi Genel Kurul'a kaldı. Bu üyelerin önemi Çukurova'nın Rus Alfa Grubu (Altimo) ile yaptığı finansman paketi anlaşmasının ardından Alfa'ya da 2 yönetim kurulu üyeliği vermek istemesinden kaynaklanıyor. Böylece yönetim kurulunda Çukurova-Alfa ve TeliaSonera 2'şer üyeyle temsil edilir hale geliyor. Bu durumda da yedinci üyenin kim olacağı tartışma konusu oluyor. Pazartesi günü yapılacak Turkcell İletişim Genel Kurulu öncesinde grupların kulislerde muhtemel stratejileri ve genel kurul sonrasında izleyecekleri politikalar şu şekilde konuşuluyor:

Kararlara şerh koyacak

TELIASONERA: Turkcell iletişim'in doğrudan ve dolaylı yüzde 37 hissesine sahip olan İsveçli şirket, yönetim kurulunda kurumsal yönetişim ilkeleri gereği 2 adet bağımsız üye olmasında ısrar ediyor. Şirket yetkilileri ABD'de halka açık olan Turkcell İletişim'in ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) kurallarına göre de 2 bağımsız üyesinin olması gerektiğini kaydediyor. Mahkemenin kayyum kararını kaldırması ile Çukurova Grubu'nun yönetim kurulunda 2 adet üyeyi Alfa'ya vereceği ve bağımsız üye olarak da isteyeceği kişiyi atayacağını hesaplayan TeliaSonera'nın Genel Kurul'da bu kararlara şerh koyacağı ve hukuk mücadelesine devam edeceği konuşuluyor.

Önemli olan Turkcell'in geleceği

ALFA-ALTIMO: Rus Alfa Grubu yetkilileri "Pazartesi gününe kadar herhangi bir konuda görüş bildirmeyeceğiz" diye konuşuyor. Grubun Genel Kurul'da kendilerine 2 üyeliğin verilmesini beklediği ve Türk Ticaret Kanunu'na göre yönetim kurulunda 1 adet bağımsız üyenin yeterli olduğu noktasını savunduğu kaydediliyor. Bağımsız üyenin kimliği konusunda ise Alfa yetkilileri "bağımsız üye şirketin geleceği için faydalı olduğunu düşündüğü kararları onaylayacaktır. Bizim için de şirketin geleceği önemli. Bu nedenle aynı noktada oluruz" diye konuşuyor.

Beş üyeyi belirleyecek

ÇUKUROVA: Turkcell Holding'e kayyum atanması ile köşeye sıkışan Çukurova Grubu için şartlar 28 Nisan'daki Genel Kurul öncesine dönmüş durumda. 7 kişilik Turkcell İletişim yönetim kurulunda 2 adet üye TeliaSonera tarafından atanacak. Geriye kalan 5 üyeyi ise Çukurova'nın kararları belirleyecek. Kulislerde Karamehmet ve Bülent Ergin'in Çukurova'yı temsilen kurula girecekleri ve 2 üyenin Alfa tarafından atanacağı konuşuluyor. 7. üye ise Çukurova'nın istediği bağımsız üye olacak.

Sinan Cem Şahin/sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde