'Türk mahkemeleri AB'den daha iyi'

'Türk mahkemeleri AB'den daha iyi'

Dünya Bankası raporuna göre, Türkiye'de 2002-2005 yılları arasında rüşvet olayları azaldı. Dünya Bankası'nın yolsuzluk düzeylerini izleyen raporuna göre....

'Türk mahkemeleri AB'den daha iyi'
16px
24px
27.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Dünya Bankası'nın yolsuzluk düzeylerini izleyen raporlar serisinin üçüncüsü 'Geçiş Sürecinde Yolsuzlukla Mücadele 3-Kim Başarılı ve Neden?' raporuna göre, gerek Türkiye'de gerekse Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde yolsuzlukla mücadele konusunda önemli ilerleme kaydedildi. Rapora göre, ruhsatlandırma gibi bazı önemli alanlarda rüşvet olayları, yeni AB üyesi ülkelerde faaliyet gösteren firmalardaki ortalama düzeye çekildi. İhaleler gibi diğer alanlarda ise Türkiye'de daha az iyileşme meydana geldi. Türk firmaları, ihalelerde bazı AB ülkelerine oranla daha az rüşvet olayı bildirdi.

Mahkemelerde yolsuzluk ise çoğu ülkede azalma göstermedi. Ancak Türkiye, adli sistemin işleyişi konusunda 'istisna' oluşturdu. Araştırmada neredeyse her kategoride Türk mahkemeleri, dürüstlük, etkinlik, mahkeme giderlerinin karşılanabilirliği, davaları ele alış hızı ve mahkeme kararlarının uygulanması bakımından yeni AB üyelerinden hatta Batı Avrupalı AB üyelerinden daha iyi dereceler aldı. Raporda, "Ama parlamenterleri herşeyden koruyan, yasama organı üyeleri için aşırı dokunulmazlık hala yaygın bir sorun" denildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde