TSKB'den enerji yatırımlarına destek

TSKB'den enerji yatırımlarına destek

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Halil Eroğlu, bir yıl içinde enerji ve çevre yatırımlarına 500 milyon dolarlık destek verebileceklerini bildirdi.

TSKB'den enerji yatırımlarına destek
16px
24px
15.08.2006 11:11
ABONE OLgoogle

Eroğlu, yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönemde enerji, lojistik ve turizmin daha da önemli sektörler haline geleceğini belirterek, Avrupa Yatırım Bankası ve Dünya Bankasından önümüzdeki altı ay içinde belirli sektörlere doğrudan hitap eden yeni tematik krediler gelebileceğini söyledi.

Türkiye'de artan petrol fiyatlarından sonra yerel enerji ihtiyaçlarının her geçen gün daha da arttığını ve bu baskıyı ülkenin daha çok hisseder hale geldiğini ifade eden Eroğlu, bundan dolayı enerji yatırımlarının mümkün olduğu kadar çoğaltılması ve desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Halil Eroğlu, banka olarak yatırımlara, harcamaların yapıldığını gördükçe kontrollü bir şekilde kredi verdiklerine işaret ederek, bugüne kadar 10'un üzerinde gaz dağıtım, 10'dan fazla hidrolik, 2 rüzgar, bir de jeotermal projesini finanse ettiklerini kaydetti.

Bunun enerji sektörüne verdikleri ciddi katkının göstergesi olduğuna değinen Eroğlu, şöyle devam etti: “Bizim TSKB olarak yenilenebilir enerji için Dünya Bankasından 200 milyon dolarlık özel fonumuz var. Bu, 2003'ten beri gelen kredi... Bu fonu bitirmek istiyoruz. Çünkü bununla ilgili özel kaynağımız var. Bu kaynağın çevreyle birlikte birleşerek önümüzdeki dönem daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. 1 yıl içinde enerji ve çevre yatırımlarına 500 milyon dolarlık destek vereceğimizi, 500 milyon dolarlık anlaşma imzalayacağımızı düşünüyorum.”

Halil Eroğlu, çok yüksek maliyetli olmasından dolayı Türkiye'de hiçbir bankanın tek başına kendi kaynaklarıyla nükleer santral finansmanında yer alamayacağına ve bunu ancak konsorsiyumların yapabileceğine dikkati çekerek, “Mesela 5 milyar avroluk nükleer santral için ne Dünya Bankası, ne Avrupa Yatırım Bankası, TSKB'nın üzerinden bir şey yapmak istemez. Biz nükleere bu kaynaklarla değil, ancak bankamız kaynaklarıyla bir miktar katılabiliriz” şeklinde konuştu.

MERKEZ BANKASININ TAŞINMASI

Merkez Bankası İdare Merkezinin İstanbul'a taşınması konusuyla ilgili olarak da Eroğlu, şunları kaydetti:
“İstanbul'un finans merkezi olmasını canı yürekten destekliyorum. Bu, ülkeye katkısı olacak bir şey... Ancak Merkez Bankasının bağımsızlığı her şeyden önemli. Yeri değil, bağımsızlığı önemli. Nitekim en son Mayıs'taki çalkantıyı geçebilmemiz için de Merkez Bankasının bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük.”
Eroğlu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) tek çatı altında toplanmasıyla ilgili olarak ise, “Bu bir sinerji yaratabilir. Ancak, çok iyi ve net düzenlenmesi gerekir. Önemli olan ne yaparsanız yapın işi doğru uygulayıp, götürebilmektir. İhtiyaçlar değiştikçe de bunlar değiştirilebilir. Tek çatı altında da toplanması olasıdır” dedi.

“GAYRİMENKULDE FAİZ 1'İN ALTINDA OLMALI”

TSKB Genel Müdürü Eroğlu, dünyanın her yerinde ekonomiler için en önemli sektörlerden biri haline gelen gayrimenkul piyasasının Türkiye'de de çok önemli olduğuna işaret ederek, sektörün hem inşaat hem finansman ayağının sağlıklı bir yapıya kavuşarak gelişip büyüyebilmesi için enflasyonun tek haneli rakama, aylık faiz oranlarının da yüzde 1'in altına inmesi gerektiğini söyledi. Halil Eroğlu, “Aylık faiz oranları yüzde 1'in altında olmadan, enflasyon devamlılık arz eden tek haneli rakamlarda seyretmeden Türkiye'de gayrimenkul piyasasının Batı'daki anlamda gelişmiş, sürdürebilir olması pek mümkün değil” diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde