TOKİ Süryaniler için Mardin evleri yapacak

TOKİ Süryaniler için Mardin evleri yapacak

TOKİ, Süryaniler için Mardin ve çevresindeki köylerde yerel mimariye uygun evler inşa edecek.

TOKİ Süryaniler için Mardin evleri yapacak
16px
24px
25.06.2008 13:39
ABONE OLgoogle

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Mardin"den göç eden ancak geri dönmek isteyen Süryaniler için Mardin ve çevresindeki köylerde yerel mimariye uygun evler inşa edecek.

Mardin Valiliğinin girişimleriyle oluşturulan proje kapsamında, yıllar önce Mardin"den başka illere veya yurt dışına gitmiş olan ancak dönüş yapmak isteyen Süryani vatandaşlara konut edinmede kolaylık sağlanacak. Vali Mehmet Kılıçlar, projenin tanıtılması amacıyla Valilik Nişli Salon"da, Mardin ve ilçelerinde Süryani vatandaşların yoğun yaşadığı köylerin muhtarları ve Süryani din adamlarıyla bir araya geldi.

Son 30 yılda çeşitli nedenlerle yurt içi ve dışına göç eden Süryani vatandaşların geri dönüş arzusunda olduğuna dikkat çeken Kılıçlar, bu vatandaşların kendi imkanlarıyla yaptırdıkları evlerin maliyetinin yüksek ve altyapılarının sorunlu olduğunu belirtti.

Vali Kılıçlar, "Yurt dışında çalışan ve geri dönüş yapmak isteyen vatandaşlarımız, Elbeğendi ve Yemişli köylerinde kendi kültür ve
yaşantılarına uygun evler yaptı. Ancak bu evlerin maliyetleri oldukça
yüksek, altyapıları ise uygun değil" dedi.

TOKİ ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, geri dönmek isteyen Süryani
vatandaşlar için yeni bir yapı projesi geliştirildiğini ifade eden Kılıçlar, TOKİ tarafından yaptırılacak evlerin altyapılarının da çağın koşullarına uygun projelendirildiğini söyledi.

Projede ibadet yerleri, okul, çevre ve sokak düzenlemesi ile yolların asfaltlanması gibi altyapı hizmetlerine önem verileceğini kaydeden
Kılıçlar, şöyle konuştu:
"Bu proje TOKİ tarafından ilk kez yapılacağı için bir anlamda prestij projesidir. İsteyen diğer köylerimiz de bu projeden yararlanabilecek. Sizlerle, yurt dışında çalışan yakınlarınızı proje hakkında bilgilendirmeniz ve geri dönüşlerine katkı sağlamanız için toplandık. Proje broşürü ve müracaat formlarını tanıdıklarınıza ve yakınlarınıza göndermenizi istiyorum."

Projenin hayata geçirilmesi için her köyde en az 20 kişinin talepte bulunması gerektiğini vurgulayan Vali Kılıçlar, evlerin iki ayrı tipte yapılacağını, maliyetlerinin 170-187 bin YTL arasında değişeceğini söyledi.

Toplantıya katılan Deyrulzaferan Manastırı Metropoliti Saliba Özmen ise projenin hayata geçirilmesi için yurt dışında çalışan Süryani vatandaşlara haber vereceklerini belirterek, TOKİ"ye ve Vali Mehmet Kılıçlar"a teşekkür etti.
Evlerin projeleri ve müracaat formlarının, Mardin Valiliğinin internetteki sitesinde yayımlandığı bildirildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde