TMSF’nin tahsilatı 7.1 milyar dolara çıktı

TMSF’nin tahsilatı 7.1 milyar dolara çıktı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, batık bankalardan kaynaklanan alacaklar nedeniyle yapılan tahsilatların mart ayı sonu itibariyle 7.1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

TMSF’nin tahsilatı 7.1 milyar dolara çıktı
16px
24px
09.05.2006 11:52Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Ertürk, 50 milyar doları aşan batık bankaların kamuya olan maliyetinin ancak yüzde 30’unun tahsil edilebileceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İstanbul Milletvekili Emin Şirin’in, TMSF’nin batık bankalardan kaynaklanan zararların tahsilatıyla ilgili soru önergesini TMSF’nin Ahmet Ertürk imzasıyla gönderdiği bir yazıyla yanıtladı.
Ertürk, 1997 yılından sonra toplam 22 bankanın TMSF’ye devredildiğini ve bunların dördü dışındakilerin çözümlenme sürecinin tamamlandığını hatırlattı. Ertürk, söz konusu bankaların çözümlenme maliyetlerinin tarihi değerlerle 28 milyar dolar olarak hesaplandığını bildirdi. Bunun 6 milyar dolarının TMSF kaynaklarından 22 milyar dolarının ise Hazine’den alınan borçlarla karşılandığını hatırlatan Ertürk, tarihi çözümleme maliyetinin Hazine tarafından TMSF’ye uygulanan faiz oranıyla faizlendirildiğinde 50 milyar doların üzerine çıktığını belirtti.

Temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimi Fona devredilen bankalarda çözümlenme maliyetlerinin tazmin/telafisinin bu bankalardan devralınan aktiflerin tahsilatı, satış ve hukuki yollarla tasfiyesi, mevduat satışı, hisse satışları ve benzeri faaliyetler üzerinden sağlandığını belirten Ertürk ayrıca hakim ortakları hakkında "iade tazmin", hakim ortaklarla yönetim kurulu üyeleri ve denetçiler hakkında "mali sorumluluk" davaları açıldığını bildirdi.
Ertürk, doğrudan faaliyet izni kaldırılarak Fona devredilen bankalarla ilgili olarak da imtiyazlı alacaklı sıfatıyla bankanın iflası istemiyle dava açıldığını belirtti. Bu durumda da Fon tarafından üstlenilen maliyetin tazmininin ilgili bankanın bilançosuyla sınırlı kalabildiğini ifade eden Ertürk, gerek ortaklık hakları devredilen gerekse doğrudan faaliyet izinleri kaldırılarak devredilen bankaların hakim ortaklarının, ortağı bulunduğu şirketlerin hisselerini veya ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimini devralarak sattıklarını hatırlattı.

Ertürk, "Fon çözümlenme maliyetlerinin tazmini/telafisi cümlesinden bugüne kadar gerçekleştirilen tahsilat tutarları 31 Mart 2006 tarihi itibariyle 7.1 milyar dolar tutarındadır" dedi. Ertürk, gelecek yıllarda yapılacak tahsilatlarla birlikte toplam ise 18 milyar dolar civarında tahsilat yapılmasını öngördüklerini bildirdi.
Ertürk beklenen tahsilatın gerçekleştirilmesi halinde, tarihi değerlerle çözümleme maliyetinin (28 milyar dolar) yüzde 64’ünün, Hazine’nin TMSF’ye verdiği borçlara uyguladığı faiz oranıyla faizlendirilmiş maliyetin (50 milyar dolar) ise yüzde 30’unun geri kazanılacağını anlattı.

Ahmet Ertürk, Fona devredilen bankaların çözümlenmesinin zaman alması ve bu sırada yaşanan finansal dalgalanmaların devir zararlarına ek kararlar oluşmasına yol açtığını, sorunlu bankalardan devralınan kredi ve diğer aktiflerin kalitesinin de geri kazanım oranını etkilediğini belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde