THY’den bilet ücretlerine zam

THY’den bilet ücretlerine zam

THY, uçak bilet ücretlerine “akaryakıt harcı” zammı yaptı. Yeni zam ile..

THY’den bilet ücretlerine zam
16px
24px
24.06.2008 08:43
ABONE OLgoogle

Türk Hava Yolları (THY), uçak bilet ücretlerine “akaryakıt harcı” olarak aldığı 20 YTL"lik ücrete 5 YTL ek zam yaptı. Yeni zam ile İstanbul-Ankara uçak biletinin en düşük ücreti vergiler dahil 109 YTL, Business Class bilet ücreti ise 299 YTL oldu.

THY"nin gizli zammı, Genel Müdür Temel Kotil"in haziran ayı başında İstanbul"da gerçekleştirilen IATA toplantıları sırasında “petrol fiyatları artışı nedeniyle bilet ücretlerine zam yapmayı düşünmüyoruz” yolunda yaptığı açıklamanın hemen ardından, 4 Haziran"da uygulamaya konulduğu ortaya çıktı.Kotil, IATA toplantıları sırasında yaptığı açıklamada, "Business Class"ta doluluk oranlarının yüzde 50 artış gösterdiğini, bu artışla maliyetlerin düştüğünü belirtmiş, akaryakıt fiyatlarındaki artışın olumsuz etkisini bertaraf etmesi nedeniyle de zam yapma planlarının olmadığını açıklamıştı.

Akaryakıt harcına getirilen 5 YTL"lik zamla birlikte, İstanbul-Ankara hattında düşük ücret kategorisinde gösterilen 69 YTL bilet ücreti 31 YTL vergi ve 15 YTL bilet işlem ücretiyle birlikte 109 YTL oldu. Aynı hatta Business Class bilet ücreti ise 299 YTL"ye ulaştı.Yaşanan rekabet nedeniyle yolcu kaybından çekinen özel havayolu şirketleri de bilet ücretlerine yansıtmamak için değişik arayışlara girdi. Artan yakıt fiyatları karşısında maliyetlerini düşürmek isteyen Onur Havayolları, uçak içi ikramda paralı sisteme geçti. Şirket, su hariç tüm ikram malzemelerini yolcularına ücreti karşılığı satarak maliyetleri düşürmeyi ayrıca ek bir gelir elde etmeyi planlıyor.

Özcan Yaşar/Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde