THY karlılıkta parmak ısırttı

THY karlılıkta parmak ısırttı

Türk Hava Yolları, 2007 yılı konsolide mali tablolarını açıkladı. İşte THY'nin karı...

THY karlılıkta parmak ısırttı
16px
24px
03.04.2008 18:08
ABONE OLgoogle

2007 yılı net esas faaliyet karı 546 milyon YTL olarak gerçekleşti.

Türk Hava Yolları'nın 2007 yılı konsolide mali tabloları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na gönderilerek açıklandı. Mali tablolara göre Türk Hava Yolları'nın net esas faaliyet karı 546 Milyon YTL olarak rekor bir düzeyde gerçekleşti.
 
Döviz kurlarında yaşanan düşüş sonucunda ağırlıklı bilanço kaynaklı net kur farkı zararına rağmen net dönem karı 292 Milyon YTL olarak önceki yılın yüzde 63 üzerinde gerçekleşti. Bu sonuçlara göre 2007 yılı operasyonel kar marjı yüzde 11.44, net kar marjı ise yüzde 6,12'dir.

Esas faaliyet gelirleri ise yüzde 18 artışla 4 milyar 773 Milyon YTL oldu. Tarifeli hizmet gelirlerinin yüzde 76'sı dış hatlardan, yüzde 24'ü ise iç hatlardan elde edildi. Akaryakıt giderlerinin esas faaliyet giderleri içerisindeki payı bir önceki yılda olduğu gibi yüzde 28 gerçekleşirken, ikinci önemli gider kalemi olan personel giderlerinin payı ise yüzde 24 oldu.

Gelirlere paralel olarak trafik sonuçlarındaki büyüme trendi devam etmiştir. Yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 artışla 19,6 milyona, taşınan kargo-posta yüzde 13 artışla 180 bin tona ulaştı. Arzedilen Koltuk Km (AKK)'deki yüzde 13 artışa karşılık Ücretli Yolcu Km (ÜYK)'de yüzde 19 artış meydana geldi ve böylece doluluk oranı 4 puan artışla yüzde 72,7'ye çıktı.

Türk Hava Yolları'nın 1 Nisan 2008 tarihinde dünyanın en büyük havacılık ittifakı olan Star Alliance'a üye olmasıyla birlikte yolcularımız, tek biletle 162 ülkede 965 farklı noktaya uçma, ittifak üyeleri ile yapılan uçuşlarda mil kazanma, kazanılan milleri diğer ittifak üyeleri uçuşlarında harcama, dünya havalimanlarındaki 790'ı aşkın özel yolcu salonu hizmetlerinden yararlanma ve benzeri diğer olanaklara kavuştular.

Türk Hava Yolları bir yandan sağlıklı büyümesini devam ettirirken diğer yandan kalite ve müşteri odaklı çalışmalarını hızlandırarak devam ettirmektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur

Hamdi Topçu
Türk Hava Yolları A.O.
Mali Komite Başkanı

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde