Tevfik Bilgin yemin etti

Tevfik Bilgin yemin etti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlık görevine atanan Tevfik Bilgin, Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu huzurunda yemin ederek, görevine başladı. İşte Bilgin'in yemini..

Tevfik Bilgin yemin etti
16px
24px
11.04.2006 12:39
ABONE OLgoogle

Yargıtay Başkanlar Kurulu Salonuna gelen Yargıtay Başkanı Osman Arslan'ın başkanlığındaki 1. Başkanlık Kurulu huzurunda önünde yemin etti. Yargıtay Başkanı Arslan, Tevfik Bilgin'in BDDK Başkanlığı görevine atamasının Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlülüğe girdiğini hatırlatarak, 5411 sayılı Yasanın son fıkrası gereğince Bligin'i yemin etmeye çağırdı.

Kurul önüne gelen Bilgin, "BDDK Başkanı olarak görev devamı süresince görevimi tam bir dikkat, dürüstlük ve tarafsızlık ile yürüteceğime; kanun hükümlerine aykırı etmeyeceğime ve ettirmeyeceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim" diyerek, ant içti. Yeminin ardından Başkan Arslan, Bilgin'e görevinde başarılar dileyerek, hayırlı olması dileğinde bulundu. Bilgin, daha sonra Kurul üyeleriyle tokalaşarak, salondan ayrıldı.

Yargıtay çıkışında gazetecilere açıklama yapan Bilgin, 2 yılı 4 ay önce aynı şekilde yine görevine yemin ederek, başladığını hatırlatarak, "Bu geçtiğimiz süre içerisinde bankacılığımız çok büyük gelişme kaydetti. O günlerin tozlu, karmaşık, güvensiz ortamından geldiğimiz ortam bankacılık sistemi olarak, geldiğimiz ortam çok farklı. Sistemimizin önü açıktır. Bundan sonrada daha iyi günlerin bizleri beklediğini söyleyebilirim" dedi.

Geçmiş görev süresini değerlendiren Bilgin, bu süre içerisinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)'nun BDDK'dan ayırarak, sistemdeki komplikasyonlarla baş edildiğini, 2004 Temmuz'da Türk Bankacılığı için çok önemli bir dönemeç olan mevduattaki güvence sınırının 50 milyar lira indirildiğini, yeni Bankacılık Kanunun ile Kredi Kartları Kanunu'nun çıkarıldığını ve Yapı Kredi Bankası'ndaki bilinmezliğin çözüldüğünü anlattı. Bilgin, bu dönemde azimle çalıştıklarını ve büyük gayretler gösterdiklerini belirterek, "Amacımız sizlere ve Türk halkına layık olmak. Marifet iltifata tabiidir. Nitekim son atama ile de bize bir iltifat ve teveccüh gösterilmiştir. Bizde bundan sonra aynı azim, güç ve hırsla başarılı işlerimizi tekrar sözlere göstereceğiz. Amacımız ülkenin bankacılık sistemini daha iyi noktaya gelmesi olduğu kadar Türk halkının bankalarla ilgili sorunlarını da dikkate alarak, iki farklı uçtaki kesimi halkımız ile bankalarımızı bir arada daha iyi günlere götürmektir" dedi.

Bir soru üzerine yeni dönemde neler yapmayı planladıklarını anlatan Bilgin, Türkiye'de bankacılık sistemin önemli gelişmelere gebe olduğunu bunların başında da sisteme yabancının ilgisi geldiğini söyledi. Yeni dönemde bankaların kredi disipline riayet etmesi dikkat edileceğini ifade eden Bilgin, " Bundan sonra bankacılığımızın önünde iki enstrüman var. Biri KOBİ'ler ikincisi ise Mortgage. Bu konularda üzerinde çok iyi durulması konular. Ama hepsinden önemlisi bankacı ve bankalarımızın bu ülkede faaliyet gösterdiklerini bilerek, bu ülkeye hizmet etmeleri faaliyetlerinde bu ülke insanına hizmet etmeye çalışmalarıdır. Bizimde görevimiz bunun gözetlenmesi ve denetlenmesidir" diye konuştu.

"TÜM BANKALARA NASIL DAVRANILDIYSA ÖYLE DAVRANILMIŞTIR"

BDDK'nın tezgah altı faiz nedeniyle Ziraat Bankası'na ceza kesmesi nedeniyle bankanın BDDK'yı eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine Bilgin, BDDK'nın kanun gereği hem adli hem de idari cezalar verebildiğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Bunu çok sık yapıyoruz. Bunun en önemli nedeni de caydırıcılık olmasıdır. Vereceğiniz 10 bin YTL'lik ceza çok büyük değil ama bir banka için uyarıcı mekanizması görevi görmektedir. Sorunuzla ilgili olarak ise; BDDK her ceza 7 kişilik Kurul'un önüne gelmeden önce üç-dört aşamadan geçmekte. İlk önce denetim elemanları bunu denetlemekte. Daha sonra ilgili bankan yardımcılığına sevk etmekte. O başkan yardımcımız bunu uygulama dairelerine sevk etmekte ve orada analiz edildikten sonra bank

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde