Terim'i korkutan olay

Terim'i korkutan olay

A Milli takımın teknik patronu Terim, ''Rakiplerimizden ürktüğüm, korktuğum yok. Korkum...

Terim'i korkutan olay
16px
24px
24.05.2008 17:46
ABONE OLgoogle
EURO 2008 Avrupa Şampiyonası hazırlık çalışmalarını Almanya'nın Bielefeld kenti yakınlarındaki Mariendorf kasabasında sürdüren A Milli Futbol Takımı'nda, teknik direktör Fatih Terim, düzenlediği basın toplantısında, kampın ve takımın son durumu hakkında bilgi verdi. Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Terim, ''Rakiplerimizden ürktüğüm, korktuğum yok. Korkum, oyuncularımın formsuzluğu olabilir.'' dedi.

A Milli Takım'ın kamp yaptığı Klosterpforte Otel'in bahçesinde düzenlediği basın toplantısında her soruya cevap veren Terim, şampiyonanın başlamasına iki hafta kaldığını ve artık heyecanın biraz daha arttığını söyledi. Terim, basın mensuplarından da daha rahat çalışmaları için özel isteklerinde hassas davranmalarını istedi.

Takımın son durumu hakkında bilgiler veren Terim, oyuncularını kaybetmeye gönlünün elvermeyeceğini belirterek, ''Gökhan Gönül için doktorlarla yaptığımız toplantıdan geliyorum. Gökhan sahaya çıkacak ve oynayıp oynamayacağına karar vereceğiz. İki haftalık süreç geçirdik burada. Sağlık ekibimiz ve B.Münih'in doktoru Wolfahrt olmak kaydıyla bir çok aşamadan geçti. Geldiğinden iyi durumda olduğu kesin. Ancak sakatlığının bilekte oluşu, istekli arzulu oluşu, bizim de onu istememiz onu bu noktaya getirdi. Ayağı dışındaki adale gruplarını çalıştırdı. Ama saha ve koşu idmanı yapmadı. Bu sene Servet ve Gökhan'ın en çok oynayan oyuncu olduğunu düşünürsek her hayırda bir musibet vardır. Hiçbir oyuncuyu riske atmadık onu da atmayız. Kırık yok, çatlak yok. Ama sakatlığı var. Hiçbir oyuncunun sakatlığının ilerlememesi gerekiyor. 28 Mayıs'ta kadroyu 20 3 olarak açıklayacağız. Artık Gökhan'ın doktorlar nezaretinde koşulara başlamasını istiyoruz. Biz oyuncumuzu duygusal baskı altında tutmayacağız. Bizim için oyuncunun sağlığı önemli. Maçlar kaybedilir ama oyuncuları kaybetmeye gönlümüz elvermez." dedi.

HAMİT ALTINTOP SAHADA OLACAK

Terim, Beyaz Rusya ile yapılan özel maçta sakatlanan ve uzun süre sahalardan uzak kalan Hamit Altıntop'un iyileştiğini ve yarın oynanacak Uruguay özel maçında da görev alacağını söyledi.

Terim, Hamit Altıntop'la ilgili Almanya'da çıkan haberin yanlış anlaşıldığını, Türkiye'ye de böyle aktarıldığını belirterek, ''Hamit'in biliyorsunuz Kicker dergisinde bir demeci çıktı. Bu demeç biraz yanlış da yorumlandı. Hamit kendini iyi hissederse oynayabileceğini aksi takdirde oynamasının imkansız olduğunu ifade eden bir görüş bildirmiş. Bu doğru bir yaklaşımdır. Aklı başında futbolcu ve teknik ekip oynamayacak durumda olanı sahaya atmaz. Bu konuşmalardan tuhaf senaryolar çıkarılmamalıdır. Grup maçlarında 11 oyuncuyu sakat sakat oynatmayıp kulüplerine gönderdik. Hamit'in durumu şu anda iyi. Urugay maçında oynatacağım. Son kontrollerini yaptık. Kendi doktoru ve Wolfart beraber baktılar en ufak bir ağrısının kalmadığını söylediler. Bence profosyonel futbolcunun vermesi gereken demeci vermiş. Büyük ihtimalle Servetli, Gökhanlı hep birlikte bildiğimiz düşündüğümüz kadroyu sürebiliriz sahaya. Ama şartlar bizi nereye getirir onu bilemeyiz." diye konuştu.

 BİZ KAMPTA KALMALARINI İSTİYORUZ

Terim, UEFA'nın belirlediği sayıdaki kadronun dışında kalacak isimlerle ilgili olarak ise, ''Biz 20 artı 3 dışında kalacak oyuncuların da kampta kalmalarını istiyoruz. Ancak kamptan ayrılmak için belirli sebepleri olursa anlayış gösteririz. İçerde dışarıda oyun içerisinde tüm arkadaşlarımın aynı duygular içinde olmalarını isterim. Gitmek isteyenleri göndeririz ama kalplerinin de bizle olacağını biliyorum." açıklamasında bulundu.

Terim, uyum içinde tek ses çıkaran orkestra gibi bir takım olacaklarını da belirterek, ''Bu orkestradan çıkan ses tek ses olursa büyük bir konser olur. Oyuncular arasında kendi aralarında seviyeli bir yarışma var. Bu sahaya yansıyacak. Biz de bu inancı taşıyoruz. Böyle de olması gerekiyor. Antrenmanlarda ve maçlarda beraber olan bu grubun sahaya yansıması iyi olacak ve maçlarda bize yardımcı olacak. Ben o elektriği alıyorum. Ben de coşkulu ve heyecanlıyım. Onların coşkusu da bana geçiyor. Tecrübeli tecrübesiz her arkadaşımın bu izlenimi edindiğini düşünüyorum." dedi.

Terim, yıllar önce grup maçları oynanırken finallere katılmanın önemli olduğunu, şimdi ise finallerde alınacak sonucun önemli olduğunu belirterek, ''Önce finallere katılma önemliydi, şimdi ise sonuç almak önemli. 1996 yılında ilk kez Avrupa Şampiyonası'na gitmiştik. O günün şartlarında o anı yaşarsanız. O anlar size doğru gelir. Ama şimdi daha farklı bir ortamdayız. İki dönemi karşılaştıran bir analiz yaptım mı? Hayır yapmadım açıkçası. İlk defa katılmanın önemli olduğunu bundan sonra yapılacakların da habercisi olur. 12 yıl içinde milli takım ve kulüp seviyesinde yaptıklarımız sanıyorum ki, mevcut milli takıma pozitif katkı sağlayacaktır. O dönem önemli olan şampiyonaya katılmaktı. Bugün ise hem katılmak hem de sonuçlar almak önemli hale geldi. O günkü beklentilerden daha fazla beklenti var şimdi." yorumunu yaptı.

Terim, Slovakya ile oynanan ve 1 - 0 kazanılan maçın sorulması üzerine ise, ''O maçta 25 pas yapmak beni sevindirdi, tabii kazandırmak da. Uruguay teknik kapasitesi yüksek bir takımdır. Bireysel oyuncularının da Portekizliler'e benzemesinden dolayı tercih ettik. Slovakya maçına gelince 2 ayrı değer olarak kabul edersek bir takım oyuncuları gördük. 2. devrede 25 pasa kadar çıktık. Her top final olmaktan çıkmalı. Bir takım taktiksel oyunları yapmanın unsurlarındandır pas yapmak. 25 pasa kadar çıkıp pozisyon bulmak beni sevindirdi. Yan toplardan zaaflarımız var ama gol olmaması beni mutu etti. Defansımızın birebir ve konsantrasyon eksikliğini gidermeye çalışıyoruz. Bir diğeri de zaman zaman hücumdan defansa geçerken savruk kaldık. Bunu istemiyorum. Bazen güzel geçişler yaptık. Özveri istek ve istediklerimizin bir kısmını yapabilmemiz beni sevindirdi." diye cevap verdi.

İSMİMİZİ HATIRLATTIK SIRA EZBERLETMEYE GELDİ

Terim, finallere gelişleri, takımın oluşumu ve kafasındaki 11'le ilgili olarak ise, ''Buraya kadar gelmek Avrupa'da 16 takımın içine girdik demektir. Bu önemli bir başarıdır. Şu anda dışarıda kalan önemli ülkeler var. 40 tan fazla ülke dışarıda kalmış. 3 milyar insanın seyredeceği şampiyonaya geliyorsunuz. Bu ilk aşamada adımızı herkese hatırlattık. İnşallah şampiyonada ezberletiriz. Rakibin değil bizim oyunumuz önemli. Rakiplerimizi blok ve tek tek inceliyoruz. Çekindiğim korktuğum takım ve oyuncu var mı? Muhakkak iyi oyuncular var ama çekinmiyorum. Bizim de tehlikeli ve iyi oyuncularımız var. Beni bizim takımımız ilgilendirir. Kendi oyuncularımın kötü oynamasından korkarım.

Genç oyuncular kadroya girememe heyecanı yaşıyorlar. Bizim için şu anda şampiyona önemli. Ancak 2010 dünya kupası için de Türk Milli Takımı hazırdır. Genç yetenekler de tecrübeli oldular. Mehmet Topal'ın Mevlüt Erdinç, hatta Uğur Boral'ın heyecanlandıklarını gördüm. Kendileriyle uzun uzun konuştum ve rahat olmalarını istedim. Futbolcu psikolojisinde 20 3 kişi değilsiniz, 20 7 kişisiniz. Ne kadar rahat olsalarda birkaç gün sonra bu imtihanı hissediyorlar. Dolayısıyla seçen biz olmamıza rağmen bize daha zor geliyor. İstatistikler size yol gösterir. 27 yaş altında kalanlar ülkeler hiç şampiyon olmamış. Bir yere 27 bir yere 34 koyarsanız dengelersiniz.

Kafamızdaki 11 büyük ölçüde belli. Zaten gelirken de 11'imiz belliydi. Ama basın toplantısında da söyledim. Mücbir sebeplerden onu kuramıyoruz. Gökhanlar, Servetler, Markolar, Emreler, Nihatlar bir çok oyuncumuz istikrarlı şekilde kadroda. Birden bire sürprizle karşılaşınca 11'ler oluyor 18. O yüzden bizim de zor günlerimiz başlıyor şuanda.''

Terim, kendisiyle ilgili çıkan transfer haberlerinin sorulması üzerine ise, ''Eşim Fulya bile beni aramıyor. Ben de okuyorum bir takım kulüpleri. Görevimin başındayken başka biriyle görüşmediğimi ifade ettim. 96'da ki heyecanımdan daha fazla heyecanlı ve formdayım. Ben de kendimi biliyorum. Şimdi daha iddialı ve yüksek hedefler var. Federasyon Başkanı Sayın Hasan Doğan, yoğun işinden dolayı buraya geldi ve sohbet ettik. Güzel şeyler paylaştık. Her şey net ve açıkken olayı başka söylentilere yormak doğru değil. Şu anda buradan şampiyona dışında hiçbir şey düşünmüyorum. Eşim Fulya'yı ben arıyorum. O beni aramıyor. Terim gider, gelir. Ayrılık olursa bu medeni insanlar gibi olur. Şu anda konsntrem tamamen milli takımadır. Ben görüşmedim, ajansım var, menejerlerim var. Talebin olması gayet doğaldır.'' diye cevap verdi.

AY-YILDIZLILAR URUGAY İLE KARŞILAŞIYOR

Bu arada 2008 Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını Almanya'da sürdüren Türkiye, yarın ikinci hazırlık maçını Uruguay ile oynayacak. Bochum'un sahasında oynanacak karşılaşma TSİ ile 21.30 başlayacak ve TRT1'den naklen yayınlanacak. Fatih Terim'in Hamit Altıntop, kaleci Volkan gibi sakatlıktan yeni çıkan oyuncularla takıma sonradan katılan Nihat ve Halil Altıntop gibi oyunculara ilk 11'de görev vermesi bekleniyor.

Ay - yıldızlı ekibin yarın şu muhtemel 11'le oynaması bekleniyor; Volkan, Sabri, Gökhan Zan, Emre Güngör, Hakan Balta, Hamit Altıntop, Emre Belözoğlu, Aurelio, Arda Turan, Halil Altıntop, Nihat Kahveci.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde