Terim: Mehmet Aurelio 70 milyondan biri

Terim: Mehmet Aurelio 70 milyondan biri

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, ilk defa Ay-Yıldızlı formayı giyecek olan Aurelio ve A Milli Takım'a ilk defa çağrılan Arda ile basın toplantısı yaptı. Terim, Aurolio için şunları söyledi...

Terim: Mehmet Aurelio 70 milyondan biri
16px
24px
14.08.2006 16:10
ABONE OLgoogle

Terim, Mehmet Aurelio da 70 milyondan biri diyerek Fenerbahçeli futbolcuyu ilk 11'de oynatacağını açıkladı.
Fatih Terim Aurelio konusunda yapılan tartışmalara noktayı koydu. İlk kez A Milli formayı giyecek olan Aurelio ve Arda ile bir basın toplantısı düzenleyen Terim, Türk vatandaşlığına geçerek Mehmet Aurelio ismini alan oyuncunun bu tercihine saygı duyduğunu ve ırkçılığa karşı savaş yürütülen bu günlerde 'Ay-Yıldızlı formayı giyer mi, giymez mi?' tartışmalarını bir kenara bırakmak gerektiğini belirterek, yıldız futbolcuya ilk 11'de forma vereceğini açıkladı.

Toplantının başında her iki oyuncuya konuşma önceliği veren Terim, sorulan sorularda da Aurelio'ya rahatça anlaması için Türkçe olarak yardımcı oldu.

Açıklamalarını Türkçe olarak yapan ve daha da iyi konuşmak için çalıştığını belirten Aurelio, milli takıma alındığı için çok mutlu olduğu belirterek, Fatih Terim'e teşekkür etti. Aurelio, İstiklal Marşı konusunda da, "İstiklal Marşı'nı şu anda bilmiyorum ama yavaş yavaş öğreniyorum" ifadesini kullandı.

"Çocuğum burada doğdu. Uzun senelerdir Türkiye'deyim, Ay-Yıldızlı formayı giymek benim için onurdur" diye konuşan yıldız futbolcu, Marcio Nobre'nin de Türk vatandaşlığı için başvurduğunun hatırlatılması ve milli takıma yararlı olur mu sorusu üzerine, "Onu bana değil, Fatih hocaya sorun" diye cevap verdi. Bu cevaptan hoşlanan Terim de, "Bakın daha şimdiden Türkçe'yi öğrenmiş işte" dedi.

Fatih Terim Aurelio ile ilgili olarak, "Lisan çok önemlidir, ama futbolun lisanı tektir. Futbolun içindekiler çabuk anlaşır. Teknik anlamda Mehmet ile bir sorunumuz olmayacak. Zaten kendisi de Türkçe'yi bayağı iyi anlıyor ve konuşuyor zaten. Ben de buna saygı duyuyorum. Ekmek yediği ülkenin lisanını konuşmaya çalışması çok önemli. Bu da Türkiye'ye saygısını gösteriyor zaten" diye konuştu.

Basın mensuplarının bazı sorularından rahatsız olan Fatih Terim, biraz da sinirlenerek "Atatürk ne mutlu Türk olana dememiş, ne mutlu Türk'üm diyene demiş" sözünü hatırlatarak, Aurelio konusundaki tartışmaların artık bitmesi gerektiğini ifade etti.

Basın toplantısında sorulara cevap veren Galatasaray'ın genç yıldızı Arda Turan ise, ilk kez giyeceği Ay-Yıldızlı formanın heyecanını yaşadığını belirterek "Fatih hocama teşekkür ederim. Beni genç yaşımda A takıma çağırdı. Bu benim için büyük bir onur" dedi.

Arda bir soru üzerine 'Futbolcu olarak kimseyi örnek almıyorum, ancak herkese garip gelsede insanlık olarak kendime Orhan Ak'ı örnek alıyorum.' dedi.

'AURELİO'YU ALDIM. OLACAKLARA RAZIYIM'

Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçları öncesi önemli bir Lüksemburg sınavı vereceklerini ve soruların da bu konuyla ilgili gelmesini beklediğini belirtirken, yöneltilen soruların
ağırlıklı olarak Aurelio konusunda olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

'Soruların 4'te 3'ü Aurelio ile ilgili. Rakiplerimizin durumu nedir, yazılanlar gibi rakiplerimiz çantada keklik midir? Böyle sorular maalesef yok. Atatürk, 'Ne mutlu Türküm diyene' demiş. Aurelio da 'Türküm' diyor. Kendi çocuklarımızın İsviçre, Avusturya, Hollanda, Almanya milli takımlarında oynamalarına bir şey demiyoruz. Aureilo'yu aldım. Bu konuda başıma ne gelecekse razıyım. Onu da çarşamba günü
direkt oynatacağım. Aurelio bunu hak eden bir çocuk. 2006 yılında artık bazı değişiklikler umut eden bir insan olarak gelmiştim, ama aşağı yukarı aynı şekilde devam edeceğiz gibi gözüküyor. Bunun riskini
ve sorumluluğunu ben taşırım. Her türlü tepkilere de hazırım

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde