Tekstilciler müzakerelere hazır

Tekstilciler müzakerelere hazır

İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, tekstil ve hazırgiyim sektörünün her alanda gerçek bir öncü olduğunu ifade ederek, sektörün birçok alanda ilkleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Tekstilciler müzakerelere hazır
16px
24px
16.02.2007 15:10
ABONE OLgoogle

Avrupa Bilgi Köprüleri Programı kapsamında İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından düzenlenen “AB Müktesabatının Yatay Olarak Uygulanışının Öncü Türk Sektörlerine Etkileri Proje”sinin tanıtım toplantısına katılan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB)  Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, tekstil ve konfeksiyon sektörünün AB ile müzakere masasına oturmaya alışık olduğunu, ilişkilerin AB tarafından tekstil ve konfeksiyon ürünlerine kota uygulandığı dönemlerde başladığını söyledi.

İKV tarafından müzakere süreci çerçevesindeki mevzuat uyumu nedeniyle büyük bir değişim geçirecek olan iş ortamının aktörlerine destek amacıyla hazırlanan “AB Müktesabatının Yatay Olarak Uygulanışının Öncü Türk Sektörlerine Etkileri” projesi kapsamında çimento ve seramik, gıda, kimya, otomotiv, tekstil ve hazır giyim olmak üzere Türk ekonomisinin 5 lokomotif sektörü belirlendi.

Proje ile söz konusu sektörleri doğrudan etkileyen AB müktesabatının uygulanmasının sektörler üzerindeki yatay etkileri araştırılacak. Proje ile sektör temsilci kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve kamu kurum ve kuruluşlarının kendi faaliyet alanlarında AB uyum sürecini izleme ve değerlendirme kapasitelerini güçlendirmeleri ve sürece aktif katılım ile katkıda bulunmaları hedefleniyor.

 Proje çerçevesindeki öncü sektörlerden biri olan tekstil ve hazırgiyim adına konuşan İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, tekstil ve hazırgiyim sektörünün her alanda gerçek bir öncü olduğunu ifade ederek, sektörün birçok alanda ilkleri gerçekleştirdiğini söyledi. Bu öncülüğün AB ile ilişkilerde de kendisini gösterdiğini söyleyen Orakçıoğlu, “Sektör olarak AB ile müzakere masasına oturmaya alışığız” dedi.

Sektörün AB ile doğrudan ilişkilerin 1980"li yılların başında AB"nin Türk tekstil ve konfeksiyon ürünlerine kota uyguladığı dönemde başladığını vurgulayan Orakçıoğlu, İTKİB olarak Gümrük Birliği"nin uygulamaya geçmesiyle Brüksel"de bir temsilcilik açtıklarını ve halen Brüksel temsilciliğinin her alandaki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti. İTKİB olarak başta AB"nin tekstil ve konfeksiyon üst örgütü Euratex olmak üzere AIFFASSve EATP gibi sektörel kuruluşlara da üye olduklarını kaydeden Orakçıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

 “AB"nin sektörel politikalarının belirlenmesinde etkili olan bu kuruluşlar aracılığıyla, sektörümüzün görüş ve önerilerinin AB düzeyinde kabul görmesi için çalışmaktayız. Sektör olarak toplam 13 milyar 987 milyon dolarlık ihracatımızın yüzde 76.3"ünü Avrupa Birliği pazarına yapıyoruz. Bu çok önemli bir konu. Sektörümüz AB ile ilişkilerdeki aktif tutumunu her zaman sürdürmektedir”.

İKV Basın toplantısına katılan sektör temsilcileri

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde