‘Teknik bir aksaklık oldu

‘Teknik bir aksaklık oldu

Çankaya Doğalgaz’a devrinde 1.2 milyar dolarlık bedelin yatırılması ve devrin gerçekleşmesi için dün son gündü.

‘Teknik bir aksaklık oldu
16px
24px
05.05.2011 08:32
ABONE OLgoogle

Özelleştirme tarihinde ilk kez sürenin bitiminde ‘kanaate dayalı’ ek bir süre verildi

Başkent Doğalgaz Dağıtım’ın MMEKA ortaklığa adına Çankaya Doğalgaz’a devrinde 1.2 milyar dolarlık bedelin yatırılması ve devrin gerçekleşmesi için dün son gündü. Karamehmet, paranın “teknik bir aksaklık” nedeniyle hesaba yatırılamadığını belir- tince özelleştirme tarihinde ilk kez sürenin bitiminde ‘kanaate dayalı’ ek bir süre verildi. Özelleştirme İdaresi paranın yatırılması için Pazartesi’ne kadar süre tanıdı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), dün gece yarısına kadar süren ve filmlere taş çıkartan bir gerilimin ardından özel yetkiyle Mehmet Emin Karamehmet’e Pazartesi’ye kadar ek süre verdi. 2011 yılı özelleştirme gelir hedefi içinde en büyük kalemlerden biri olan Başkent Doğalgaz Dağıtım’ın MMEKA ortaklığı adına Çankaya Doğalgaz şirketine devrinde 1.2 milyar dolarlık bedelin yatırılması ve devrin gerçekleşmesi için son tarih dündü.

Ancak Karamehmet, parayı saat 17.00’ye kadar getirmedi. Bu saate kadar süren toplantılarda Karamehmet, paranın ÖİB hesaplarına yatırılacağı ancak “teknik bir aksaklıktan dolayı” hesaba geçirilemediği gerekçesiyle ÖİB’den ek süre istedi.

ÖİB devrin gerçekleşmesi için gereken peşin ödemeyle ilgili dakika dakika bilgi aldı ancak para bir türlü hesaba geçmedi. Bu noktada taraflar arasında uzun süren görüşmelerde ödemenin kesin olarak yapılacağı kanaati edinildi. Bunun üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, bugüne kadar özelleştirme tarihinde görülmeyen bir süreç işleterek, ‘paranın ödeneceği ve devrin gerçekleşeceği kanaati gerekçesiyle’ Karamehmet’e Pazartesi’ye kadar ek süre verdi. Böylece Karamehmet Başkent Doğalgaz dağıtımın devriyle ilgili hakkını kaybetmemiş oldu. Şimdi gözler Pazartesi’ye kadar bu paranın yatırılıp yatırılmayacağına çevrildi. ÖİB, bu yetkiyi kullanarak 1.2 milyar dolarlık ihalenin iptalini de engellemiş oldu.

Başkent’in doğalgaz dağıtım ihalesini 1.2 milyar dolara alan Kazancı-Karamehmet ortaklığı MMEKA kazanmıştı. Ancak devir sürecinde Karamehmet, ortağına attığına bir çalım atarak, MMEKA adına ortağından gizlice kurduğu Çankaya Dağıtım şirketiyle başvuruda bulundu. Bu şirketin EPDK ve Rekabet Kurulu’ndan onay alması üzerine gözler ÖİB’nin devri yapıp yapmayacağına çevrilmişti. Karamehmet’in kurduğu Çankaya Dağıtım şirketi gereken hukuki prosedürü tamamladığı için devrin önünde bir engel bulunmuyor.

Burada kritik tek koşul 1.2 milyar doların ÖİB’ye peşin olarak yatırılması oldu. Paranın hesabına geçmesi durumunda ÖİB’nin, Başkent Doğalgaz Dağıtım şirketini, Karamehmet’in kurduğu Çankaya Dağıtım şirketine devretmesi gerekiyordu. Ancak Karamehmet parayı dün saat 17:00’ye kadar ÖİB hesaplarına yatırma zorunluluğunu da ilginç bir şekilde bertaraf ederek, Pazartesi gününe kadar ek süre kzanmış oldu. Böyle yapmasıydı ÖİB, ihaleyi iptal etmek zorunda kalacaktı.

4 Mayıs sıkıntısı

Hukuken Ankara’nın doğalgaz dağıtım şirketi Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ’nin devri için son gün 4 Mayıs olarak belirlenmişti. İhaleyi Karamehmet-Kazancı ortaklığındaki MMEKA 1 milyar 211 milyon dolarla kazandı. Ancak MMEKA adına ÖİB’ye Çankaya Doğalgaz’ı kuran Mehmet Emin Karamehmet başvurdu. Mehmet Kazancı bu başvuruya itiraz ederken Rekabet Kurumu, EPDK ve İstanbul 12. Asliye Ticaret Mahkemesi de Çankaya Doğalgaz’a onay verdi.

Kazancı-Karamehmet ortaklığının kurduğu MMEKA, elektrik ve doğalgaz dağıtım ihalelerine çok hızlı girmiş ve çok sayıda önemli ihale almıştı. Ortaklığın aldığı ihaleler şöyle:

3 milyar dolarla İstanbul Boğaziçi Elektrik Dağıtım bölgesi, şartname gereği yüzde 40 peşin, yüzde 20’şer 3 taksitle ödenecek. Bedeli 1. 8 milyar dolarlık İstanbul Anadolu Yakası AYEDAŞ dağıtım bölgesi peşin ödenecek.

1.2 milyar dolar bedelle Ankara’nın doğalgaz dağıtımını yapan Başkentgaz peşin ödenecek.

Gülümhan Gülten/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde