Tekmenin bedeli ağır oldu

Tekmenin bedeli ağır oldu

Milli Takım'ın geçen yıl İsviçre Milli Takımı ile yaşadığı tekme krizinin faturası ağır oldu. En önemli turizm müşterileri arasında yer alan İsviçreli turist sayısı yarı yarıya azaldı.

Tekmenin bedeli  ağır oldu
16px
24px
15.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Geçtiğimiz yıllarda tatil için Antalya'yı tercih eden çok sayıda İsviçreli turist bu yıl gelmedi. 2004 yılının ilk 6 ayında turizmin başkenti Antalya'ya gelen İsviçreli sayısı 55 bin iken bu sayı 2005'in ilk 6 ayında 88 bine kadar yükselmişti. Ancak bu yıl Antalya'ya gelen turist sayısı yüzde 75 azalarak, 30 bine düştü.

Antalya dışına gitmiyorlar
İsviçreli turist sayısındaki azalma, turizmin başkenti kabul edilen Antalya dışındaki turistik bölgeleri de etkiledi. 2003 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 31.7 oranında artarak 188 bin 806'ya çıkan Türkiye genelindeki İsviçreli turist sayısı, 2004 yılında yüzde 43.7 artarak 271 bin 387'ye yükseldi. Azalmanın Mayıs ve Haziran aylarında da devam ettiği belirtilirken özellikle İsviçre'nin sınır komşusu Almanya'da oynanan Dünya Kupası maçları nedeniyle İsviçrelilerin Almanya'ya akın etmesi nedeniyle Haziran'da İsviçreli turist sayısının dibe vurduğu kaydediliyor. İsviçreli turistlerdeki bu düşüşün nedeni olarak olaylı Türkiye-İsviçre maçı gösteriliyor. Turizmciler, Türkiye ile İsviçre milli takımları arasında 16 Kasım 2005'te oynanan maçta yaşanan olayların İsviçreli turistlerin Türkiye'ye gelmemesinin başlıca nedeni olduğunu belirtiyor.

Seferberlik ilan edildi
İsviçre'den Antalya'ya gelen turist sayısındaki düşüş üzerine Antalya seferberlik başlattı. İsviçre'ye giden Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker, İsviçre'deki gazete ve televizyon temsilcileri ve turizmcilerle görüşüp Uluslararası Turizm Trend-Destinasyon Fuarı'nda tanıtım yaptı.

Turist sayısı yüzde 16 azaldı
İsviçre milli maçında çıkan olayların yarattığı olumsuz imaj, diğer ülkelerden gelen turistleri de etkilemiş görünüyor. Son yılların en kötü sezonunu yaşayan Antalya'da Valiliğin turizm istatistiklerine göre, geçtiğimiz yıllara oranla turizmde ciddi bir düşüş yaşanıyor. Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında Antalya'ya gelen turist sayısı 2 milyon 759 bin iken, bu yıl bu rakam 2 milyon 380 bine düştü. Bir başka deyişle Antalya'ya gelen turist sayısı yüzde 16 azalmış oldu. Antalya'ya en fazla turist gönderen ülke, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Almanya oldu. Dünya Kupası'na rağmen yılın ilk 6 ayında 892 bin Alman turist, Antalya'ya geldi. Almanlar'ı 485 bin kişi ile Ruslar izledi. 2002 yılının ilk 6 ayında Antalya'ya 191 bin Rus turistin gelirken, 2005'te 470 bin, bu sezon ise 485 bin Rus turist geldi. Antalya'ya turist gönderen ülkeler arasında 3. sırada Hollanda yer alıyor. Yılın ilk 6 ayında turizmin başkenti Antalya'ya 154 bin Hollandalı turist geldi.

Ali Öztunç/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde