Süzer, Brezilya mutfağına girecek

Süzer, Brezilya mutfağına girecek

TMSF'ye Kentbank'tan kaynaklanan borcunu kapayan Süzer Grubu'nun yeni projeleri..

Süzer, Brezilya mutfağına girecek
16px
24px
18.05.2008 09:41
ABONE OLgoogle

İtalyan Bice'den sonra Brezilya restoranı açacaklarını söyleyen Süzer, “TMSF ile attığımız imza sonrasında finans ve restoran zinciri projelerine ağırlık verdik” dedi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) Kentbank'tan kaynaklanan borcunu kapayan  Süzer Grubu, restoran ve finans sektörüne ağırlık verdi. 2001'den bu yana TMSF nedeniyle duraklama süreci yaşadıklarını söyleyen Süzer Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Süzer, “TMSF ile attığımız imza sonrasında iş geliştirme departmanımız finans, restoran zincirleri, gayrimenkul ve enerji sektörüne yönelik projelere ağırlık verdi” dedi.

'Bankadan vazgeçmedik'
Bu projeler içinde ağırlığı finansa verme kararı aldıklarını anlatan Süzer, “Bir aracı kurum ile centilmenlik anlaşması imzaladık. Tüketici finansmanı için başvuracağız. Bir de operasyonel leasing üzerinde çalışmalarımız var” diye konuştu.

Süzer, Kentbank ile ilgili son durumu şöyle anlattı: “Banka şu anda gündemimizde değil. Olay kilitlenmiş durumda. Banka konusuna kilitlenip diğer işlerimizi göz ardı etmek istemiyoruz. Bankayı şart görmüyoruz ama vazgeçmiş de değiliz. Süreç dondu sadece. BDDK'nın stratejisi değişir de belki banka lisanslarını çoğaltmaya karar verirse olumlu gelişmeler olur.”

Taco Bell'i getirecekler
Leasing ve factoring şirketlerine yabancı ortaklık teklifleri aldıklarını söyleyen?Süzer, “Özellikle Araplardan teklif geliyor. Kent Leasing veya Kent Factoring'e yüzde 50 hisse ile ortak almayı planlıyoruz”dedi.
TMSF imzasından sonra grupta bir rahatlama olduğunu anlatan Süzer, şunları söyledi: “Biz de restoran zincirlerine ağırlık verdik. Kentucky ve Pizza Hut restoranlarının sayısını 100'e çıkarmayı planlıyoruz. Aynı gruptan Taco Bell gibi diğer markaları da

Türkiye'ye getireceğiz.”
Son olarak ünlü İtalyan restoran zinciri Bice'yi  getirdiklerini hatırlatan Süzer,  şöyle devam etti: “Bice'lerin sayısını artırmayı hedefliyoruz. Bice'yi biraz daha oturtturduktan sonra yılbaşında Brezilya restoranları açacağız.” 
Grup bünyesinde 30 şirketleri bulunduğunu söyleyen Süzer,  “Ciromuz 450 milyon dolar” dedi.

 Türkiye'de baktığımız  gayrimenkul projesi yok
Gayrimenkulde yurtdışında yatırım yapmayı planladıklarını belirten Süzer, “Bugüne kadar kendi arsalarımızı değerlendirdik. Gayrimenkul alanından yurtdışından teklifler var. Yurtdışında başlayacak 5-6 proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Süzer şunları söyledi: ”Bizim ana işimiz arazi geliştirme. Otel almayı ve otelcilikte büyümeyi düşünmüyoruz. Daha çok içinde rezidansların, alışveriş merkezlerinin, otelin ve ofislerin de olduğu kompleks projeler düşünüyoruz. Amerika, Avrupa ve Türk cumhuriyetlerinden teklifler var. Bu projelerin üzerinde çalışıyoruz. Şu anda Türkiye'de sıcak baktığımız bir proje yok. Yabancı ortaklık teklifleri var ama arsa fiyatları çok pahalı olduğu için bu alana yatırım yapmayı kârlı bulmuyoruz.”

Eylem Türk/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde