SPK'dan Kutman'a ret

SPK'dan Kutman'a ret

Borsada zor günler geçiren Global'in patronu Mehmet Kutman'a SPK'dan ret

SPK'dan Kutman'a ret
16px
24px
16.10.2008 12:10
ABONE OLgoogle

SPK, Global Yatırım Holding'in sermayesinin tamamı nakden karşılanmak üzere 225 milyon YTL'den 500 milyon YTL'ye artırılması ve bugüne kadar ikmal edilen sermaye artırımı işlemlerinin tüm sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesi talebinin olumsuz karşılanmasına karar verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) İMKB'ye yaptığı açıklamaya göre, Global'in sermaye artırım sürecine devam edilmesine ve rüçhan hakkı kullanım süresinin sonunda şirket paylarının halen İMKB'de nominal değerinin altında işlem görmesi durumunda, şirket sermayesinin rüçhan hakkı kullanımı süresi sonunda satılmış bulunan pay miktarınca artırılarak tescil edilmesi kararı alındı.

Hisseleri bugün işleme açılan Global Yatırım Holding borsa açılışında yüzde 11.11 kayıpla taban değer olan 0.32 YTL'den işlem görmeye başladı ve saat 1002 itibariyle halen taban fiyattan işlem görüyordu.

Global Yatırım Holding bu hafta başında, global kredi krizi gerekçesiyle sermayesini artırmaktan vazgeçtiğini açıklamıştı. Bu kararın açıklanmasının ardından Global Yatırım Holding hissesinin işlem sırası İMKB tarafından, açıklamanın değerlendirilmesi amacıyla geçici olarak kapatılmıştı.

GEREKÇESİ
Şirketin İMKB'ye yaptığı açıklamada, yurtdışı ve yurtiçi proje finansmanı piyasasının işleyemez hale geldiği vurgulanarak, bu nedenle sermaye artırım sürecinin iptal edildiği belirtilmişti.

Açıklamada, "Söz konusu sermaye artırımına müstakbel projelerin finansmanı açısından ihtiyaç duyulmaktaydı. Ancak yurtiçi ve yurtdışı proje finansmanı piyasasının mevcut ekonomik koşullar altında işleyemez hale gelmesi nedeniyle söz konusu sermaye artırımına ihtiyaç kalmamıştır...Bu bilgiler ışığında sermaye artırımı sürecimiz iptal edilmiş olup, mevcut koşullar altında halka arzı içeren bir sermaye artırımı yapılması düşünülmemektedir" denilmişti.

SPK, geçen ay Global Yatırım Holding'in sermayesini artırmasına izin vermiş ve kayda almıştı. Bu gelişmenin ardından Global Yatırım Holding, mevcut hissedarların yeni pay alma sürecini başlatmıştı. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde