Semerci'nin dikkat çektiği konu

Semerci'nin dikkat çektiği konu

SEMERCİ: ATV'NİN GEÇİCİ YAYIN FREKANSININ CİNER'E DEVRİ HUKUKA UYGUN MU?

Semerci'nin dikkat çektiği konu
16px
24px
16.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Yavuz Semerci'nin yazısı

TMSF, Merkez Grubu'na ne sattı?
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Merkez Grubu'na hiçbir şey satmadı. Sadece Dinç Bilgin'in Sabah ve atv'nin isim hakkı ile atv'ye tahsis edilen geçici frekans lisansının Merkez Grubu'na satışına onay verdi.

Öyle ise Merkez Grubu ile TMSF arasında neden protokol imzalandı?
TMSF, Bilgin Grubu'nun kendisine ödemesi gereken borçlarını garanti altına almak için protokol yaptı. Böylece Merkez'in elde edeceği edinimlere karşı ödeyeceği paranın TMSF'ye aktarılması sağlandı. İzin gerekiyordu çünkü TMSF, Dinç Bilgin ile bağlantılı tüm mal ve varlıklara (şirket veya şahıs malı) tedbir koymuştu.

Yasa izin vermiyor
Televizyon kanallarına (karasal yayınlar için) tahsis edilen geçici frekanslar şirketler arasında el değiştirebilir mi?
Bu nokta tartışma konusu. Yasaya göre Show, Kanal D veya bir başka markanın sahibi olan şirkete tahsis edilen geçici frekanslar hiçbir şekilde satılamaz. Çünkü frekanslar geçici bir süreliğine devlet tarafından şirketlere verildi. Yani frekanslar kamu malı. Hiçbir şirket kamu malını bir başkasına satamaz, devredemez. Hiçbir otorite de bu hakkın devredilmesine izin veremez...

İyi ama RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) atv ve Star'da lisansların başka şirkete devrine izin vermedi mi?
Star'da durum şu: Star'ın sahibi olan şirkete TMSF, 5020 sayılı kanun gereği el koydu. Şirketin denetimi ve yönetimi devlete, yani kamuya geçti. 18 Haziran 2005 tarihinde "TMSF tarafından Ticari ve İktisadi Bütünlük Oluşturan Mahcuzların (haciz altına alınmış, hacizli anlamına geliyor) Satışına Yönelik Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmeliğin 4'üncü maddesi isim hakkının yanı sıra, geçici- daimi frekans ve kanal kullanımından doğan hakları da ticari ve iktisadi bütünlük kapsamında sayıyor (Bir kamu malına tedbir konulabilir mi? Hukukçuların tartışması gereken bir nokta). Yönetmeliğin 5'inci maddesi de bu hakların nasıl satılacağını açıklıyor.

atv'nin durumu farklı
Nasıl satılmaları gerekiyor?
Buna göre, haciz altına alınmış (mahcuzlar) mal ve hakların satılması için TMSF Kurulu'ndan onay çıkması gerekiyor. Ardından da ihale usulleri belirleniyor. Star böyle bir süreç sonunda ihale edildi ve en çok parayı veren Doğan Grubu'na 306 milyon dolara satıldı. RTÜK de satışa onay verdi.

Peki atv'de durum nedir?
Burası hukuki problemlerle dolu bir alan. atv'nin isim hakkı ve geçici frekansı TMSF tarafından satılmadı. Satılsaydı açık artırma yapılırdı. Sadece Merkez Grubu ile Dinç Bilgin arasında bir satış anlaşması yapıldı. TMSF de alacaklı olarak bu satışa onay verdi.

Geçici frekansın bir başka şirkete satışı yasal olarak mümkün değil demiştiniz? Dinç Bilgin nasıl satabilir ki?
Bunu ben değil kanun söylüyor. RTÜK Kanunu izin vermiyor.

Peki RTÜK nasıl izin verdi?
Bu noktayı araştırdım. TMSF, RTÜK'e bir yazı yazıyor. Diyor ki, "Geçici frekansın Merkez Grubu'na geçirilmesinde kamu yararı vardır. Elde edilecek gelir kamuya aktarılacaktır. Bu nedenle izin verin."

Onlar da izin veriyor öyle mi?
Hayır. İzin vermiyorlar. Daha doğrusu dönemin RTÜK bürokratları ve RTÜK Başkanı Fatih Karaca (Şu anda Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni) bu talebe sıcak bakmıyor.

Karamehmet devrede
Yukarıda açıklanan nedenle mi?
Hem evet, hem hayır. Bürokratlar diyor ki, "Ortada yönetimi ve denetimi TMSF'ye, yani kamuya geçmiş bir kanal yok. Nitekim atv'nin isim hakkına ve geçici yayın frekansına sahip Satel'in yönetimi ve denetimi de TMSF'de değil, Dinç Bilgin'de. Öyle ki kanalın isim hakkı Merkez Grubu'na kiralanmış ve Merkez Grubu atv'yi Satel'in frekansı ile yayınlıyor."

Bu tartışma yapılırken, bir başka gelişme
oluyor. Konunun askıya alınmasına da asıl o gelişme neden oluyor.

Hükümet filan mı devreye giriyor?
Hayır. Çukurova Grubu patronu Mehmet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde