Şehit gibi öleceğim

Şehit gibi öleceğim

Irak Yüksek Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılan Saddam Hüseyin, Irak halkına hitaben bir “son mektup” yazdı. Saddam, “Düşmana karşı birlik olun. Ben şehit gibi ölüme gidiyorum” dedi

Şehit gibi öleceğim
16px
24px
28.12.2006 09:06
ABONE OLgoogle

Irak"ta devrik lider Saddam Hüseyin"in idam kararının hayata geçirilmesi için yüksek mahkemenin 30 gün süre tanımasının ardından tüm gözler Saddam"ın bu karara vereceği tepkiye çevrilmişti. Mahkeme süresince yargıçla sürekli atışan devrik lider dün hücresinden Irak halkına bir “son mektup” yazdı. İşte “Yüce Irak halkına” diye başlayan mektup:

Kendimi Irak için feda ediyorum.. Eğer Allah izin verirse hakikatli insanlar ve şehitlerin arasındaki yerimi alacağım. Eğer şehitlik mertebesine ulaşmama izin verilirse Allah"ın karşısına huzur içinde çıkacağım. Irak"taki kan gölünün sebebi Amerika ve İran"dır.

ZALİME BOYUN EĞMEDİM
Vatanınızın düşmanları, işgalciler ve Farslar içinize nifak tohumu ekmeye çalışıyorlar. Bu düşmanlara karşı birlik olun, onlardan nefret etmeyin. Nefret sizi körleştirir. Kardeşiniz ve lideriniz olan beni aileniz kadar yakın tanıyorsunuz. Zalimlere hiç boyun eğmedim. Onlara karşı kılıç oldum. Kahraman direnişte yer alan Iraklılar, öfkenizi işgalicilere yöneltin. Sizi bölmelerine izin vermeyin. Ben Allah"a gidiyor ve elveda diyorum. Yaşasın Irak, yaşasın Filistin, yaşasın direniş, yaşasın cihad! Allah büyüktür!

Baas: Asarsanız ABD"yi vururuz
Baas Partisi, Irak"ın devrik lideri Saddam Hüseyin"in idam edilmesi durumunda ABD hedeflerine misilleme yapacaklarını duyurdu. Yemen"den yayın yapan Baas"ın sitesinde yayımlanan bildiride, “Partimiz, Başkanın ve yoldaşlarının idam edilmesinin ardından Amerikan hedeflerine karşı her yerde ve her türlü misillemede bulunmaya kararlıdır. Irak"ta karar verici durumunda olan kukla Irak hükümeti değil, ABD"dir” denildi.

500 kişi cellat olmak istedi
Saddam"ın idam kararının onaylanmasının ardından Irak Başbakanlığı"nın telefonları kilitlendi. Başbakanlık"tan yapılan açıklamada “1 gün içinde 500 faks ve telefon aldık. Herkes cellat olmak istiyor. Şiiler, idamın televizyonlardan canlı yayınlanmasını talep ediyor” ifadesi kullanıldı. Ancak güvenlik nedeniyle celladın kimliğinin gizli tutulacağı belirtiliyor.

Talabani imzalamasa bile asılır
Irak Yüksek Mahkemesi tarafından önceki alınan kararda Saddam"ın idamının 30 gün içinde gerçekleştirilmesi istendi. Adalet Bakanlığı “Kararın Devlet Başkanı Talabani ve yardımcıları tarafından onaylanması gerek” ifadesi kullanıldı. Ancak Talabani"nin ofisinden yapılan açıklama kafaları karıştırdı. Talabani"nin sözcüsü “İdam için kendisinin imzasına gerek yok” dedi. Sonra sözlerini , “Mahkeme kararında onaylamamızı gerektirecek bir hüküm yoksa imza da gerekmez” diye düzeltti. İdama karşı bir uluslararası bildiriye imza koyan Talabani, infazları vekil tayin ettiği bir yardımcısına imzalatıyor. Talabani"nin Saddam kararı için de bir Şii"yi vekil tayin etmesi bekleniyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde