‘Saray’ için sokak kapatıldı

‘Saray’ için sokak kapatıldı

İstanbul Belediye Başkanı Topbaş'ın sahibi olduğu Saray Muhallebicisi'nin Fatih şubesine koskoca bir sokak tahsis edildi.

‘Saray’ için sokak kapatıldı
16px
24px
03.04.2008 07:54
ABONE OLgoogle

Öğe Demirkan'ın haberi

Trafik sorunu, 12.5 milyon insanın yaşadığı İstanbul'da çile haline geldi. Binlerce insanın seyahat ettiği İstanbul yollarında araçların ilerlemesini bırakın park etmek bile büyük bir sorun. Bu sorunu yaşayanların başında ise mal nakliyesi yapmak zorunda olan esnaf geliyor.

 Giriş çıkışlar Saray'a özel

Park sorununu aşmak için birçok esnaf farklı çözümler bulurken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın sahibi olduğu Saray Muhallebicisi'nin Fatih'teki şubesinde ise 'özel yol' uygulamasına geçildi. Yola giriş çıkışlar 'hidrolik engel' adı verilen bir sistemle kapatıldı. Hidroliği kontrol eden uzaktan kumanda sadece Saray Muhallebicisi çalışanlarına verildi. Sokakta çalışan diğer işyerlerinin sokağa giriş çıkış yapabilmek için Saray'dan izin alması gerekiyor.

Daha önce trafiğe açıktı

Saray Muhallebicisi Fatih ilçesinin en merkezi caddesi olan Fevzipaşa'da 2004 yılında açıldı. Muhallebicinin hemen yanından geçen Feyzullah Efendi Sokak o tarihte caddeye bağlanıyordu. Hatta sokağın girişinde de bir taksi durağı vardı. 2005 yılında ilçenin gökyüzünden çekilen fotoğraflarında, sokaktaki araç trafiği ve park etmiş otomobiller rahatlıkla görülebiliyor.

 'Muhallebi Çıkmazı'

Ancak geçen yaz Fatih Belediyesi yeni bir uygulama başlattı. Feyzullah Efendi Sokak'ta bir taksi durağının olduğu alanı parka çevirdi. Bu uygulama sırasında sokağa giriş noktasına trafiği düzenlemek ve araç parkını engellemek için 'hidrolik engel' yapıldı. Böylece sokağa araç giriş çıkışı sadece mal nakliyatı için kullanılacak ve araçların park etmesi engellenmiş olacaktı.

Bu amaçla sokakta iş yapan esnaflara hidrolik engelin uzaktan kumandası dağıtıldı. Fakat birkaç ay sonra Fatih Belediyesi tarafından bütün kumandalar toplatıldı. Sadece Saray Muhallebicisi'ndekiler alınmadı. Böylece sokak, 'Muhallebi Çıkmazı' haline geldi. Şimdi sokaktaki diğer esnaflar, dükkanlarına mal girişini ancak saray muhallebicisi'nin izniyle yapabiliyor. Zira engelin anahtarının tek sahibi onlar.

 Sokak normalde trafiğe kapalı. Ancak Saray Muhallebicisi'nin araçları giriş çıkış yaparken hidrolik engel uzaktan kumandayla indiriliyor. Araçlar geçiş yaptıktan sonra engel tekrar yükseliyor. Vatandaşlar, “Yangın çıksa itfaiye de Saray'dan anahtar mı alacak?” diyor...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin www.ibb.gov.tr sitesine girildiğinde İstanbul'un kuşbaşı fotoğrafları görülüyor. 2005 yılında çekilen fotoğraflarda Feyzullah Efendi Sokağı'nın Fevzi Paşa Caddesi'ne bağlı olduğu görülüyor. Sitede yayınlanan fotoğraflar incelendiğinde yolun araç trafiğine açık olduğu ve ticari taksilerin park halinde olduğu da ortaya çıkıyor.

 

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde