'Saldırının arkasında ABD var'

'Saldırının arkasında ABD var'

Gazeteci Şamil Tayyar, saldırının arkasında ABD'nin olduğunu savundu

'Saldırının arkasında ABD var'
16px
24px
05.10.2008 18:36
ABONE OLgoogle

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün karakolunu hedef alan saldırının arkasında ABD'nin olduğunu savundu.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Aktütün Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili bir basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantı sonrasında CİHAN'ın sorularını cevaplayan Gazeteci Şamil Tayyar, Orgeneral Iğsız'ın brifingte ABD ile istihbarat paylaşımında herhangi bir sorun yaşamadıkları yönündeki açıklamasını aktardı.

Şemdinli'de 15 askerin şehit olduğu saldırının bu görüşü doğrulamadığını vurgulayan Tayyar, Washington'un bu saldırıyla Türkiye'yi pazarlık masasına çekmeye çalıştığını öne sürdü. Dışişleri Bakanlığı'nın Irak hükümetine nota vermesini de değerlendiren Tayyar, "Irak'ta kukla bir hükümet var. Asıl muhatabımız ABD olmalı" diyerek bu girişimin somut bir sonuca ulaştırmayacağını dile getirdi. Şamil Tayyar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi kara operasyonu yetkisini de her an kullanmaya hazır olduğu izlenimi edindiğini sözlerine ekledi.

Bu arada Orgeneral Hasan Iğsız, saldırının ardından Aktütün'ün de aralarında olduğu 5 karakolun yerlerinin değiştirileceğini açıkladı. İrtibat kurulamadığı belirtilen iki askerin de şehit olmuş olabileceği kaydedildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde