Rüyasında gördü, meyva üretim tesisi kurdu

Rüyasında gördü, meyva üretim tesisi kurdu

Bir gece rüyasında bine yakın kişinin çalıştığı, meyvesinden konservesine kadar her türlü gıdanın bulunduğu soğutma, paketleme, pazarlama ve entegre tesisi gören mobilyacı iş adamı, rüyasını gerçeğe dönüştürdü.

Rüyasında gördü, meyva üretim tesisi kurdu
16px
24px
14.06.2006 13:33
ABONE OLgoogle

Samsun'un tarım kenti olmasından hareketle daha önce hiç denenmemiş meyvecilik sektörüne adım atan Mustafa Karabıyık, rüyasını anlatıp inandırdığı 23 iş adamını biraraya getirerek Samsun Meyvecilik Gıda Sanayi A.Ş'yi kurdu.

Meyvecilik üretimi ile ilgili hazırladığı projesini Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'na götüren Karabıyık, bir yıl boyunca üç bakanlığa danışmasına rağmen gerekli hükümet desteğini alamamış. Daha sonra 19 Mayıs İlçesi'ne bağlı Çandır Köyü'nde satışa çıkan 645 bin 300 metrekarelik bir çiftliği satın alan şirket yönetimi, yaklaşık 2.5 milyon YTL'lik bütçeleri ile projelerini hayata geçirmeye başladı. Projenin ilk etabını bir İtalyan fide firmasından getirttikleri toplam 92 bin kiraz, elma, erik, şeftali, armut ve nektari fidelerini dikerek tamamlayan şirket yönetimi, bu girişimlerinin meyvesini iki yıl sonra toplayacak. Çarşamba ve Bafra Ovası'nda meyvecilikle uğraşan çiftçilere meyvecilik üzerine eğitim vermeyi de planlayan Mustafa Karabıyık, 2007 tarihinde depolama, soğutma, paketleme ve pazarlama tesislerini kurmaya başlayacaklarını, hedeflerinin ise dünya pazarı olduğunu söyledi.

Mobilyacılıkla uğraştığı dönemlerde Samsun'a ve ülkeye katkı sağlayacak bir proje hayal eden 3 çocuk babası Karabıyık, bu konu üzerinde günlerce düşünmüş. Zaman zaman arkadaşları ile paylaştığı bu düşüncesi geçerlilik görmemiş. Bir gece rüyasında, yüzlerce kişinin çalıştığı büyük bir entegre tesisi gören iş adamı, rüyadan uyandıktan sonra üzerine düşünmeye başlamış. Böyle bir tesisin nerede olduğunu düşünürken, Samsun'un tarımdaki durumundan hareketle meyveciliğe yönelmiş. "Rüyamda insanlar paketleme yapıyordu. İçinde turşusu, meyve suyu ve konservesi olan bir tesisti. İnsanlar harıl harıl çalışıyor ve bir şeyler üretiyordu. Rüyamda hem rüya görüyorum, hem de bu tesis nerede acaba diye düşünüyorum. Sabah uyandığımda gördüğüm rüyamın etkisiyle böyle bir yerin olup olmadığını hatırlamaya çalıştım. Ama bu büyüklükte bir tesis yoktu. Daha sonra bu büyüklükteki bir tesisin bölgeye ve insanlara sağlayacağı katkıyı hayal etmeye başladım. Ve rüyamı çevremdeki insanlara anlattım" diyen Sammey Yönetim Kurulu Üyesi Karabıyık, "Rüyam herkesin hoşuna gidiyordu ama destek veren yoktu. En sonunda böyle bir tesisin Çarşamba ve Bafra ovalarında daha verimli olacağını, entegre tesisinin bu iki ovayı doyuracağına inandırdığım 23 kişi bana destek vererek şirket kurduk. Arkadaşlarım taşın altına ellerini koydu ben ise kafamı. Çok şükür rüya gerçek oldu ve üretime geçtik. Şu an nereye baksam meyve görüyorum. Meyve ile yatıp meyve ile kalkıyorum. Seneye de tesisleri kurmaya başlayacağız. 2008 gibi de yetiştirdiğimiz ürünleri işleyip yurt dışına pazarlayacağız" diye konuştu.

Alınan 645 bin 300 metrekarelik çiftliğin 220 dekarına 53 bin 700 adet elma, 30 dekarına bin 760 adet kiraz, 110 dekarına 28 bin 520 adet armut, 50 dekarına 2 bin 640 adet erik, 30 dekarına bin 584 adet şeftali ve 60 dekarına 3 bin 520 adet nektari olmak üzere toplam 92 bin adet fideyi doğa ile buluşturan Sammey yetkilileri, damla sulamadaki son sistem teknolojiyi de kurarak meyvelerin olgunlaşmasını bekliyor. Meyvede geri dönüşümün hızlı ve karlı olduğuna dikkat çeken yönetim, çiftliğin geri kalan kısmında orman piknik alanı, şirket idare binası, sosyal tesisler, lojmanlar ve 400 kişilik toplantı salonu yapılacağını vurguladı Bafra ve Çarşamba ovalarında meyvecilikle uğraşan çiftçilere eğitim verip kaliteli ürün yetiştirmelerini sağlamayı hedefleyen Sammey, Tarım Organize Sanayi Bölgesi'nde kendilerine verilecek alanda soğuk hava depoları, paketleme, ayıklama ve pazarlama tesisleri kurup, ürünleri yurt dışına pazarlamayı planlıyor.

Sammey Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kasap, böyle bir üretim tesisi yapmayı hayal bile edemezken, tesise kavuştuklarını anlattı. Hedefl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde