Rüşvetin belgesi radarlı kamerada

Rüşvetin belgesi radarlı kamerada

'Arasta' operasyonunda gözaltına alınan Edirne Belediye Başkanı Sedefçi'nin, ihalelere katılan şirketlerce gönderilen parayı alırken kameraya yakalandığı ortaya çıktı. Savcılık Sedefçi'nin tutuklanmasını talep etti

Rüşvetin belgesi radarlı kamerada
16px
24px
11.03.2008 08:53
ABONE OLgoogle

Özkan Temirak'ın haberi

RÜŞVET operasyonu kapsamında gözaltına alınan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin, ihaleye giren firma temsilcilerinin getirdiği çanta dolusu parayı alırken polis tarafından lazer ve radarlı sistem içeren pointeer kamera ile görüntülendiği iddia edildi. Polis sorgusunda, 'O para değildi' diyerek kendini savunan Sedefçi, çekmecesinden çıkan 13 bin dolar için de 'Tüm param bu' demişti. Ancak 5 bin YTL'lik maaşıyla imam nikahlı eşi için İstanbul'da aylık 4 bin YTL'ye villa kiraladığı ve otomobil aldığı ortaya çıktı.

OPERASYONUN PERDE ARKASI

ARASTA Operasyonu'nun perde arkasını star'a açıklayan bir yetkili, operasyon öncesini ve düğmeye nasıl basıldığını şöyle anlattı: 'Yolsuzluk iddialarına adı karışan kişiler gözaltına alındığında konuşmama ihtimali bulunuyordu. Bu yüzden, belediye binasının karşısındaki Arasta Çarşısı'na, radarla kamera kayıt sistemi olan pointeer cihazı yerleştirildi.

Cihaz, üç ay boyunca Sedefçi ve yardımcılarını görüntüledi. Kamera kayıtlarında, Başkan Sedefçi su ihalesi için görüştüğü kişilerden para alırken görüntülendi. Ardından operasyon için düğmeye basıldı.' Sekiz saat ifade veren Sedefçi'ye, 'kameraya takılan rüşvet pazarlığı' iddiaları soruldu. Görüntüleri görünce şok olduğu öğrenilen Sedefçi, aldığı şeyin para olmadığını iddia etti. Ancak başkanın her ihale bedelinin yüzde 10'u tutarında rüşvet istediğini, 50 milyon YTL'lik suyun imtiyaz ihalesinde de 5 milyon YTL'lik rüşvet aldığı iddia edildi.

AHMET ÖZAL SAVCILIKTAN SERBEST

EDİRNE'DEKİ ihalelere giren şirketleri de mercek altına alan polis, Sedefçi'nin de içinde yer aldığı bulunduğu yapılanmanın aralarında Aydın, Antakya, Nevşehir, Fethiye ve Bandırma'nın bulunduğu üç belediyede daha su ihalelerini takip ettiğini tespit etti.

Bu arada Edirne Cumhuriyet savcılığı operasyon kapsamında yaklaşık 11 saat sorguladığı 16 zanlıdan aralarında Ahmet Özal'ın da bulunduğu 6 kişiyi serbest bıraktı. Başkan Sedefçi'nin de aralarında olduğu Cemil Erdoğan, mustafa Küçük, Abdullah V. Aksaz, Talat Özcan, Mehmet Altunhan, Ali Fatih Şahin, kemal Kurt ve Ümit Yeğin ise savclıktaki sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Özal Katar Emiri'nden ricacı olmuş iddiası

EDİRNE Belediye Başkanı Sedefçi'yle birlikte 16 zanlı dün sorgulanmak üzere adliyeye sevkedildi. Öte yandan Aydın'daki ihaleyi kazanan Yerel Yönetim Altyapı adlı şirketin ortağı olan eski Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa S. ile Özal'ın, Katar Emiri Şeyh Hamd Bin Halife Alisani'ye 'Bu ihaleye beraber girelim' teklifi götürdüğü öne sürüldü.

İddiaya göre Mustafa S., 18 Aralık 2007'de Özal'ı arayarak, su imtiyaz ihalelerine katılacak şirketler bulması için yardım istedi. Telefon görüşmesinde, büyük bir inşaat firmasının 350 bin YTL teklif ettiği, ancak 3'e bölünecek bu rakamın masraflara bile yetmeyeceği belirtiliyor. Konuşmalardan halledilen belediye başına bu büyük şirketin 350 bin YTL teklif ettiği, paranın Mehmet A.,Mustafa S. ve Özal arasında paylaşıldığı anlaşılıyor. Fatih Ş.'nin hesabına 337 bin YTL yatırıldığı, ancak Şahin'in bloke koydurarak Özal ve arkadaşlarının bu parayı almasını engellediği belirtiliyor.

ÖZAL GÖRÜŞTÜĞÜNÜ KABUL ETTİ

BU görüşmelerden sonra Özal, ihalelerin şartnamelerini belediyeye danışman olarak yerleştirdiği adamı Veli A. aracılığı ile katılacak şirketlerin isteğine göre ayarlayan Mustafa S.'yi yanına alarak Katar Emiri Şeyh Hamd Bin Halife Alisani'ye gittiği belirlendi. Özal'ın ifadesinde, Katar Emiri'nin kendilerini misafir ettiğini, yatırım konusunu görüştüklerini kabul ettiği belirtildi.

Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde