Rus Lukoil'den Irak'a petrol baskısı

Rus Lukoil'den Irak'a petrol baskısı

Rus şirketi Lukoil, Irak'a petrol anlaşmasını yenilemesi için baskı yapıyor

Rus Lukoil'den Irak'a petrol baskısı
16px
24px
08.10.2008 08:58
ABONE OLgoogle

Rus petrol şirketi Lukoil, Saddam Hüseyin döneminde yaptıkları petrol anlaşmasının önündeki engellerin kaldırılması için Irak Petrol Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunuyor. Lukoil Yönetim Kurulu Başkanı ve şirketin yüzde 20 hissedarı Vagit Alekperov, Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani'nin Batı Korna petrol yataklarında yatırım yapmalarını engelleyen kişi olduğunu söyledi.

Lukoil, Gazprom'un ardından Rusya'nın ikinci büyük petrol şirketi. Alekperov, Lukoil yaptığı anlaşmanın yürürlüğe girmesi için varsa siyasi engelleri de ortadan kaldırmayı önerdiğini belirtti. Rus yetkili buna rağmen Irak Petrol Bakanlığı'nın herhangi bir adım atmadığını açıkladı.

Alekperov, bu engellerin Irak'ın en fazla borcunu silen ülke Rusya'ya çıkarıldığının da altını çiziyor. Rusya şubat ayında imzaladığı bir anlaşma ile Irak'ın 12.9 milyarlık borcunun önemli bir kısmını silmeyi taahhüt etmişti. Bu borç silmenin karşılığı olarak da Irak'ın Rus petrol şirketlerinin 4 milyar dolarlık yatırım yapmasına izin vermesi kararlaştırılmıştı.

Irak kabinesi geçen ay aldığı bir kararla Çin'le 1997 yılında yapılan 3 milyar dolarlık petrol anlaşmasının yürürlüğe girmesine izin vermişti. Şehristani, Irak'ın petrol kaynaklarını hiçbir ülkeyle paylaşmayacaklarını, ancak yabancı ülkelere hizmet vermeleri karşılığında yatırım yapmalarına izin vereceklerini belirtiyor.

Amerikan ConocoPhillips şirketinin de yüzde 20 hissedarı olduğu Lukoil, Venezuela'da da petrol aramaları yapıyor.

Irak geçtiğimiz ay sonunda ikinci dalga lisans verme çalışmalarını başlatacaklarını, bununla da yeni bazı petrol yataklarını işletmeye açacaklarını duyurmuştu. İşletmeye açılacak yeni petrol yatakları ülkenin güney, orta ve kuzey bölgelerinde bulunuyor.

İkinci dalgada ülkenin güneyindeki en büyük petrol yatakları olan Mecnun, bin Ömer, Halfaya, Nasıriye ve Batı Korna-2 ile kuzeydeki Musul kenti yakınlarında bulunan Kayiarah için lisans verilecek.

Diğer bazı bölgelerle birlikte lisans verilecek bölgelerdeki toplam petrol rezervlerinin 40 milyar varil ve günlük üretim kapasitesinin de 3 milyon varil olduğu belirtiliyor.

Kahire/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde