Reform heyecanı azaldı

Reform heyecanı azaldı

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye'de reform heyecanının biraz azaldığı kanısında olduğunu belirtti.

Reform heyecanı azaldı
16px
24px
22.02.2007 13:34
ABONE OLgoogle

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye'de reform heyecanının biraz azaldığı kanısında olduğunu belirterek, "2007'de bizim bu heyecanımızı yeniden öne çıkarmamız ve ekonomide kazanılan makro ekonomik iyileştirmeler altında mikro bazdaki reformları da gerçekleştirmemiz gerekiyor" dedi.

Yalçındağ, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen 'Başarıya Giden Yolda Fırsatlar Ülkesi Türkiye' konferansında yaptığı konuşmada, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisinin arttığını söyledi.

Yalçındağ, 2006'da reformlar konusunda bir duraksama olduğunu savunarak, "Reform heyecanının biraz azaldığı kanısındayıım. Dolayısıyla 2007'de bizim bu heyecanımızı yeniden öne çıkarmamız ve ekonominin kazandırdığı makro ekonominin altında mikro bazda reformları da gerçekleştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'nin geçen Haziran'da ekonomide yaşadığı dalgalanmayı hatırlatan Yalçındağ, reformaların aynı kararlılıkla devam etmesi gereğine işaret etti. Yatırım ortamının düzeltilmesi, işgücü piyasalarının esnekleştirilmesi ve yürürlükte olan, uzun süredir beklenen Türk Ticaret Kanunu'nun bir an önce arzulanan şekline kavuşturulması gerektiğini söyleyen Yalçındağ, sermaye piyasalarının derinleşmesini ve yerli yatırımcılar için farklı enstrümanların çıkmasının önemli olduğunu söyledi.

Yalçındağ, ayrıca, kayıtdışı ekonomiyle kapsamlı bir mücadelenin yürütülmesi gerektiğini söyledi. Reformlarda kararlı olunması gerektiğini ifade eden Yalçındağ, "Yapacağımız reformlar faiz oranlarını olumlu etkileyecek ve faiz oranlarındaki düşüş de yerli ve yabancı yatırımcıların artmasına muhakkak pozitif bir etki yapacaktır" şeklinde konuştu.

Yalçındağ, yatırım ortamının da iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Saray Süt/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde