Rahşan Ecevit: Zeki Sezer istifa etti

Rahşan Ecevit: Zeki Sezer istifa etti

Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı

Rahşan Ecevit: Zeki Sezer istifa etti
16px
24px
03.07.2008 14:31
ABONE OLgoogle

DSP'nin Kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in başkanlık görevinden istifa ettiğini, en kısa zamanda kurultayı toplayacağını ifade ettiğini söyledi.

DSP'nin Kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi belirsizlik ve yaklaşan seçimlerin Cumhuriyet ilkelerini savunan tüm siyasi partilere, kurumlara ve kişilere ciddi bir sorumluluk yüklediğini kaydetti. Bu sorumluluğun gereği olarak kısır çekişmelerin bırakılması ve Bülent Ecevit'in belirttiği sağlı sollu işbirliğine olanak sağlayacak bir açılımın yapılması gerektiğini kaydeden Ecevit, bu düşüncelerini daha önce kamuoyuna da duyurduğunu anımsattı. Ecevit, "Ne yazık ki bu açıklamama partimizin internet sayfasında yer verilmeldi" dedi.

Geçen hafta Cuma günü, Zeki Sezer'den gelen istek üzerine, Oran'daki evinde iki saat süren bir görüşme yaptıklarını aktaran Ecevit, "Bu görüşmede Sacyın Sezer, basına yaptığım açıklamanın parti adına bir olumsuzluk yarattığını, çok sayıda önemli ismin partiye katılmak için başvurduğunu anacak bu açıklamadan sonra tümünün partiye katılmaktan vazgeçtiğini söyledi. Ben de kendisine, partiye katılmalar ile ilgili bu iddiasını gerçekçi bulmadığımı, 3-4 yıldır DSP'ye katılımlarla ilgili çok sözler söylediğini ancak hepsinin sonuçsuz kaldığını, DSP'nin hakettiği büyümeyi sağlayamadığını belirttim. Ayrıca, içinde bulunduğumuz kritik süreçte partiden önce Türkiye'nin gelmesi gerektiğini hatırlattım" diye konuştu.

Toplam 2 saat süren görüşmede söz konusu görüşleri ifade ettiğini, geri kalan zamanda ise Zeki Sezer'in konuştuğunu söyleyen Ecevit; Sezer'in bu süre zarfınca DSP'nin ve kendisinin çok ama çok başarılı olduğunu aşırı sinirli ve çok yüksek ses tonuyla anlattığını dile getirdi. Ecevit,"Tek taraflı bir sözlü saldırı biçiminde geçen görüşmemizin sonunda da istifa ettiğini, en kısa zamanda kurultayı toplayacağını ifade etti" dedi.

Bu gelişmeyi, milletvekilleri ile yaptığı görüşmede ilettiğini kaydeden Ecevit, "Olası bir kurultayın Bülent Ecevit'in ortaya koyduğu sağlı sollu açılımın gerçekleşmesi için bir fırsat olabileceğini söyledim. Arkadaşlarımızın sorusu üzerine de sağdan ve soldan bazı saygın isimlerin bu açılımda yer alabileceğini düşündüğümü söyledim" şeklinde konuştu.

"SEZER'İ İSTİFAYA BEN DAVET ETMEDİM. BAŞKANLIK İÇİN DE KİMSEYİ ÖNERMEDİM"

Ecevit, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Yaşananlar bundan ibarettir. Gazetelerde yer alan haberler ve örgütlere ulaştırılan bilgiler tamamen gerçek dışıdır. Sayın Sezer'i istifaya ben davet etmedim. Kendisi edeceğini söyledi, ben de ilk defa itirazda bulunmadım. İstifadan vazgeçtiğini de gazetelerden okudum. Genel başkanlık için kimseyle görüşmedim, kimseyi önermedim, kimseyi ima etmedim. Adaylar çıkar, ben de sade bir üye olarak oyumu kullanırım. Ülkemizin yaşamış olduğu sıkıntıları aşabilmesi için halkımız, daha önce görülmemiş bir arayış içindedir. Böyle bir ortamda partimize önemli görevler düşmektedir. Parti yöneticilerinin yapması gereken ise bir çekişme ortamı yaratmak yerine halkımıza umut aşılayacak bir açılım ortamı yaratmaktır. ''

Sadece sol tabana seslenerek iktidar olunamayacağının açık olduğunu belirten Ecevit, "Ecevit. hasbelkader sağda olan vatandaşlarımızla ille de sağ demeyen siyasetçilerimizin de partimize katılabileceğinden söz ederdi. DSP örgütünün hem yöresel çalışmalarında hem de kurultayda bu açılımın öncüleri olacağına yürekten inanıyorum" dedi.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde