Piyasaları ürküten 2 önemli gelişme

Piyasaları ürküten 2 önemli gelişme

Bugün açılacak piyasaları iki önemli olay etkileyecek. İşte 2 önemli gelişme...

Piyasaları ürküten 2 önemli gelişme
16px
24px
06.10.2008 08:03
ABONE OLgoogle

1-Citibank, Wachovia'nın 'postacı' Wells Fargo'ya satışını dondurdu

Citibank, 'Postacı' lakaplı Wells Fargo bankasının, zor durumdaki bankalardan Wachovia'yı satın alma işlemini dondurdu. Citi, ABD'nin altıncı büyük bankası olan ve krizle zor duruma düşen Wachovia'yı almak için centilmenlik anlaşması imzaladığını açıklamış ancak ibre son anda Wells Fargo'ya dönmüştü.

Citibank, çıkarttığı mahkeme kararıyla, Wachovia'nın başka bir alıcıya satışını bloke etti. Devletin yardım paketinden pay almayacak olan Wells Fargo devir alma çerçevesinde, Wachovia'nın hisseleri için 15.1 milyar dolar ödeyecekti ve birleşmenin toplam maliyeti 10 milyar dolar olacaktı.

Wachovia, daha önce satış için Citibank'ın yanı sıra Banco Santander bankasıyla da görüşmüş ancak anlaşma sağlayamamıştı. Citigroup'un Wachovia'yı satın alamaması nedeniyle Cuma günü hisseleri yüzde 18 gibi oldukça sert bir düşüş göstermişti.

Neden bu kadar önemli?

Wachovia'yı almak, Citibank'a ABD'deki şube ağını genişletme açısından büyük bir güç katacaktı. Halen Citibank'ın ABD'de 1000, Wachovia'nın 3 bin 300 ve Wells Fargo'nun ise toplam 3 bin 400 şubesi bulunuyor.

 2-Almanya'da Hypo'yu kurtarma planı çöktü

ALMAN finans kuruluşlarından Hypo Real Estate'i (HRE) kurtarmak için geçen hafta sağlanan 35 milyar euroluk anlaşma bozuldu. Almanya Hükümeti yeni bir kurtarma planı üzerinde çalışırken şirketin milyarlarca euroluk likidite ihtiyacı bulunduğu belirtildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise dün Hypo'daki sıkıntının tüm bankacılık sistemini etkilemesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

ABD kaynaklı krizden en fazla etkilenen emlak kredi kuruluşlarından olan Hypo Real Estate'i kurtarmak için Almanya hükümeti geçen hafta 35 milyar euroluk kredi güvencesi açıklamıştı.

Ancak alacaklı banka ve yatırımcılar Hypo Real Estate'in içinde bulunduğu durumun çok daha kritik olduğunu görmeleri üzerine, daha önce varılan anlaşmadan çekildiklerini duyurdular.

Almanya tüm özel mevduatlara güvence getirdi

Alman hükümeti dün akşam saatlerinde tüm özel tasarruf hesaplarına devlet güvencesi getirdiğini açıkladı. Kararın Hypo'daki sıkıntının bankacılık sistemine yayılmasını önlemek için alındığı belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta İrlanda ve Yunanistan mevduata devlet güvencesi getirmiş, bu durum, IMF Başkanı tarafından eleştirilmişti. 

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde